„Виното е традиционна тема в България. По нашите земи в хилядолетия се произвежда вино. Посетих няколко винарски изби, които не са много големи. Останах впечатлен от това, което ми казаха. Те не само правят хубаво вино. Казаха ми, че единственият начин ние да се конкурираме на пазара на вина е да се ползват местни сортове и да се правят качествени вина“.

Това каза в предаването „Тази събота и неделя“ мултимедийният репортер Ладислав Цветков, автор на рубриката на bTV и Министерството на туризма „Да откриеш България“.

Снимка: Ладислав Цветков

Ние имаме красива природа с различни дадености. Затова у нас от векове не просто се ражда грозде, но разполагаме със сортове, които нямат аналог. Днес нашите производители вървят напред като възстановяват фамилната си традиция. 

Снимка: Ладислав Цветков

Около качеството и вкуса винаги има различно мнение, но е забележително, че то е като живота.

„Остаряването на виното е бавното му умиране. Тук е спора, кое вино е по-хубаво? Аз така не ги разделям. Най-хубавото вино е това, което на мен ми харесва. Това, което на теб ти харесва и това е най-правилно. Каквито и медали да има, ако на теб не ти харесва, това не е твоето вино“, посочи собственикът на изба Росица Касабова.

Снимка: Ладислав Цветков

„Аз мисля, че ние сами се справяме чудесно. Достатъчно е държавата да не ни пречи. Достатъчно е държавата да се заеме с това да се уважава труда на лозаря и винаря. Това е абсолютно достатъчно. Да се справи с нелоялната конкуренция, а ние ще си работим. И пазарите ще си намерим, държавата няма да ни свърши тази работа. Виното е и дипломация“, коментира тя.

Снимка: Ладислав Цветков

Интересно е това, че дори и визуално може да се определи качеството на виното.

„Първо гледаме цвета. По-младите вина имат по-синкав ореол, а при по-отлежалите вина минаваме към по-кехлибарните тонове. Гледайки едно вино, ние може да преценим дали е младо, дали е старо“, уточни собственикът на винарска изба Димитър Кючуков.

Снимка: Ладислав Цветков

„Трябва да ни е като визитна картичка. Мавруд няма никъде по света, освен в нашия регион. Италия стана на първо място по производство именно със сортове, които нямат аналог. Аз с едно Каберне или Мерло няма да съм интересен в Европа, но с една Евмолпия, с един Мавруд, една широка Мелнишка - тогава мога да привлека повече интерес към България“, подчерта Кючуков.