„Съществува опасност държавата и общините да загубят голяма част от своите имоти“, каза в студиото на „Лице в лице“ Вяра Тодева, бивш областен управител на София-град.

Според нея това е резултат на отпадането на мораториума върху придобиване по давност на държавни и общински имоти. Той беше в сила в продължение на 16 години – от 2006 г. до 2022 г.

„Това става с обстоятелствени проверки. Едно лице вижда един имот. Обследва го. Установява, че няма информация на кого е. Прави обстоятелствена проверка и се сдобива с констативен нотариален акт“, коментира юристът.

„Тези констативни нотариални актове се правят от нотариуси, след като е установено, че имотът 10 години е владян от лице. Това обикновено става с трима свидетели. Водят се трима души, които казват, че лицето е владетел на имота“, обясни Тодева.

„По мое време имаше много такива случаи. Последният имот, който се опитахме да спасим, беше 22 декара до летището. Оказа се, че там има царски указ, но едно лице си е заградило имота. Лицето е получило информация, че този имот не е на частни лица и се сдобива с констативен нотариален акт. Дори и областният управител да издаде удостоверение, че имотът е държавен, това не спира нотариусите, тъй като отпадна мораториумът“, коментира още бившият областен управител.

Парламентът трябва да намери решение, защото след отпадането на мораториума това се оформи като сериозен проблем, категорична е тя.

Според нея смяната ѝ като областен управител е рутинна, тъй като всяка нова изпълнителна власт може да сменя областни управители. Тодева ще бъде кандидат за народен представител от ПП-ДБ и ще бъде в листите на 23 и 24 МИР-София.

По време на нейния мандат започна премахването на Паметника на Съветската армия.

„Преместването беше правилното решение. Постарахме се изцяло да спазим законодателството при премахването на Паметника на Съветската армия. Смея да твърдя, че сме спазили буквата на закона. Вървяхме по пътя на изпълнение на решението, което е взето от Столичния общински съвет миналата година“, обясни тя.

Бившият областен управител посочи, че обследването на паметника е показало, че е опасен и трябва да бъде реставриран, след като бъде преместен.

„Преместването на Паметника на Съветската армия беше правилното решение. Няма причина шпаги на чужда армия да бъдат в центъра на столицата“, допълни Вяра Тодева.