Германия продължава да получава газ от Русия, но количествата са намалени с 80% по "Северен поток 1", което доведе до сериозни сътресения в икономиката и наложи на политиците, надбягвайки се с времето, да търсят изход от отношенията с "Газпром."

Канцлерът Олаф Шолц заяви, че Русия не е надежден партньор, а министърът на икономиката Роберт Хабек потърси изход от ситуацията като осъществи пътувания до богати на суровини страни. Последното беше съвместно с канцлера Шолц в Канада, за да подпишат с премиера Трюдо споразумение за водород, който да бъде използван като енергиен източник.

Решението трябва да осигури коридор за доставки към Европа, в момент, когато Старият континент се стреми към намаляване на зависимостта от руските доставки. Трюдо нарече момента исторически, но алтернативата се очаква да дойде едва през 2025 година, а това съвсем не означава, че германците продължават да разчитат на "Газпром" като основен доставчик.

Вече положението е различно. Най-големият доставчик на газ за Германия не е Русия, според последните статистики това е Норвегия с повече от 38%. Втората страна, от която идва най-голямо количество газ в Германия е Нидерландия, като вносът оттам за август е 24%.

Германия все още няма собствени LNG терминали, но и по това се работи усилено и първите резултати трябва да дойдат в края на годината.

Държавата се наложи да спаси от фалит големите компании вносители, които заради намалените руски доставки търсят по-скъпи алтернативи. От своя страна това доведе до вътрешно политическо напрежение как точно да се случи това.