Хипертонията или високото кръвно налягане е сериозен проблем, който засяга около 1,28 милиарда хора по света, а 46% от населението не подозират, че го имат. Много често началото е безсимптомно и хората си мислят, че не е толкова притеснително, но истината е, че заболяването е изключително коварно.

Част от пациентите разбират, че страдат от него, едва когато се наложи болнично лечение. Какви са последиците от хипертонията и как да се предпазим, ще обърнем внимание в следващите редове.

Какво представлява хипертонията?  

Кръвното налягане се определя от два параметъра. Систолично налягане (по-високата величина) отразява силата, с която сърцето изпомпва кръв към органите на тялото. Диастолното налягане (по-ниското число) е съпротивлението на кръвния поток в кръвоносните съдове между ударите на сърцето.

За хипертония се говори, когато стойностите на кръвното налягане са над границите 140/90mmHg. Хората, които са в риск от развитие на хипертония (прехипертензивни) са със стойности на кръвно налягане 120-129/80-89mm Hg.

Хубаво е, всеки човек да следи кръвното си налягане, защото нетретирана, хипертонията води до много сериозни последствия. [1]

Кои са рисковите фактори, които могат да доведат до хипертония?

Не винаги е ясно какво точно води до хипертония, но съществуват рискови фактори, които засилват възможността за развитие на високо кръвно налягане. Към тях спадат:

  • Затлъстяване;
  • Консумиране на сол в големи количества и ако не се приемат достатъчно плодове и зеленчуци;
  • Ако не спортувате активно;
  • Прием на голямо количество алкохол и кафе;
  • Пушачи;
  • Стрес;
  • Ако сте над 65г.;
  • Ако имате фамилна обремененост. [1]

Какви видове хипертония има?

Вашият лекар ще ви диагностицира с един от двата вида високо кръвно налягане:

  • Първична хипертония - Причините за този по-често срещан тип високо кръвно налягане включват фактори на стареенето и начина на живот.
  • Вторична хипертония - Причините за този тип високо кръвно налягане включват различни медицински състояния или лекарства, които приемате. Заболявания като сънна апнея, проблеми с бъбреците, болест на Крон, диабет могат да доведат до хипертония. От медикаментите – някои имуносупресанти, контрацептиви, нестероидни противовъзпалителни средства и др.

Въпреки това, възможно е двата вида да съществуват паралелно. Например, нова вторична причина може дa доведе до още по-високо кръвното налягане. [2]

Каква е клиничната картина?

Повечето хора с хипертония не усещат никакви симптоми. Екстремна хипертония (180/120 или по-високо) може да причини главоболие, замъглено зрение, болка в гърдите. Хората с много високо кръвно налягане могат да изпитат симптоми, включително:

  • силно главоболие;
  • болка в гърдите;
  • световъртеж;
  • задух;
  • гадене;
  • повръщане;
  • замъглено зрение или други промени в зрението;
  • безпокойство;
  • объркване;
  • бръмчене в ушите;
  • кървене от носа;
  • нарушен сърдечен ритъм (аритмия) [3]

Какви могат да бъдат усложненията от високо кръвно налягане?

Дългосрочната хипертония може да причини усложнения, посредством развитие на атеросклероза, при която се образува плака по стените на кръвоносните съдове и това води до тяхното стесняване. Това състояние влошава хипертонията, защото сърцето трябва да изпомпва по-силно, за да циркулира кръвта.

Увреждане на артериите

Здравите артерии са здрави и еластични. Вътрешната им обвивка е гладка, така че кръвта тече свободно, снабдявайки жизненоважни органи и тъкани с хранителни вещества и кислород.

Високото кръвно налягане (хипертония) може да причини:

  • Повредени и стеснени артерии. Хипертонията може да увреди клетките на вътрешния слой на артериите. Когато мазнините от диетата навлязат в кръвния поток, те могат да се натрупат в увредените артерии. В крайна сметка стените на артериите стават по-малко еластични, ограничавайки кръвния поток в тялото.
  • Аневризма. С течение на времето постоянното налягане на кръвта, движеща се през отслабена артерия, може да доведе до уголемяване на част от стената й и образуване на изпъкналост (аневризма). Аневризмата може потенциално да се спука и да причини животозастрашаващо вътрешно кървене. Аневризмите най-често се образуват в най-голямата артерия на тялото (аорта). [4]

Увреждане на сърцето

Високото кръвно налягане може да причини много сърдечни проблеми, включително:

  • Заболяване на коронарната артерия. Артериите, стеснени и увредени от високо кръвно налягане, имат проблеми с кръвоснабдяването на сърцето. Твърде слабият приток на кръв към сърцето може да доведе до болка в гърдите (стенокардия), неправилен сърдечен ритъм (аритмии) или инфаркт.
  • Увеличена лява половина на сърцето. Високото кръвно налягане принуждава сърцето да работи по-усилено, за да изпомпва кръв към останалата част от тялото. Това води до удебеляване на лявата камера. Това, от своя страна, увеличава риска от инфаркт, сърдечна недостатъчност и внезапна сърдечна смърт.
  • Сърдечна недостатъчност. С течение на времето напрежението върху сърцето, причинено от високо кръвно налягане, може да доведе до отслабване на сърдечния мускул и по-малко ефективна работа. В крайна сметка претовареното сърце започва да отказва. [4]

Увреждане на мозъка

Мозъкът зависи от подхранващо кръвоснабдяване, за да работи правилно. Високото кръвно налягане може да засегне мозъка по следните начини:

  • Преходна исхемична атака (TIA). TIA е кратко, временно прекъсване на кръвоснабдяването на мозъка.
  • Удар (инсулт). Инсулт възниква, когато част от мозъка не получава достатъчно кислород и хранителни вещества, което води до смъртта на мозъчните клетки. Високото кръвно налягане може също да причини образуване на кръвни съсиреци в артериите, водещи до мозъка, блокирайки притока на кръв и потенциално причинявайки инсулт. [4]

Увреждане на бъбреците

Бъбреците филтрират излишните течности и отпадъци от кръвта – процес, който изисква здрави кръвоносни съдове. Високото кръвно налягане може да увреди кръвоносните съдове в и водещи до бъбреците.

Бъбречните проблеми, причинени от хипертония, включват:

  • Бъбречна недостатъчност. Високото кръвно налягане е една от най-честите причини за бъбречна недостатъчност. Повредените кръвоносни съдове пречат на бъбреците да филтрират ефективно отпадъците от метаболизма. Лечението може да включва диализа или бъбречна трансплантация. [4]

Хипертонична криза

Високото кръвно налягане обикновено е хронично състояние, което постепенно причинява увреждане с години. Но понякога се повишава толкова бързо, че се превръща в спешен медицински случай, изискващ незабавно лечение, често водещо до хоспитализация. Ако стойностите на кръвното ви налягане надвишават 180/120 mm Hg и имате симптоми като главоболие, болка в гърдите, гадене/повръщане или замайване, незабавно се обърнете към лекар, защото може да имате хипертонична криза, което е много опасно състояние. Ако нямате никакви симптоми, изчакайте пет минути и след това отново проверете кръвното си налягане.[5] SENDO ADVANCE 3 е един от най-надеждните продукти на пазара. Той е напълно автоматичен, дигитален апарат за кръвно налягане. Разполага с патентованата технология HIRA, която отчита и анализира нарушенията в сърдечния ритъм, по-познати като аритмия. С натискането на един бутон получавате стойностите на систолично, диастолично кръвно налягане и пулс. В допълнение, SENDO Advance 3 е одобрен от Европейското дружество по хипертония. Това показва, че апаратът отговаря на всички необходими изисквания за надеждност и прецизност.

Как да се предпазим от усложненията от високо кръвно налягане?

За щастие, има как да помогнете сами на себе си в борбата с усложненията от високото кръвно налягане. Понякога промяната в начина на живот могат да са достатъчни за поддържане на нормално кръвно налягане. Редовно спортуване, промяна в хранителните навици, в това число намаляването на консумацията на сол, алкохол, кафе и цигари могат да окажат благоприятен ефект върху общото ви състояние. Стресът също оказва неблагоприятен ефект върху организма и е хубаво да опитвате да го редуцирате.

Ако това не е достатъчно, вашият лекар ще изпише комбинация от медикаменти, които да оптимизират нивата на кръвното.[3]

Хипертонията е състояние, което трябва да се следи и контролира, защото последствията от него могат да бъдат фатални. За щастие, не сте безпомощни в борбата с високото кръвно. Водете здравословен начин на живот, ходете редовно на прегледи при лекаря и всичко това ще ви помогне да поддържате оптимални нива на кръвно налягане.

[1] https://www.nhs.uk/conditions/high-blood-pressure-hypertension/

[2] https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4314-hypertension-high-blood-pressure

[3] https://www.medicalnewstoday.com/articles/159283#symptoms

[4] https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/in-depth/high-blood-pressure/art-20045868

[5] https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/health-threats-from-high-blood-pressure