Лидерът в генералното класиране Марк Маркес ще започне от първа позиция на стартовата решетка в Гран при на Арагон от световния шампионат по мотоциклетизъм на писта в клас MotoGP. 20-годишният пилот на Репсол Хонда спечели квалификацията в Испания с рекорд на трасето.

Испанецът спечели седми полпозишън в дебютния си сезон в „кралския” клас, след като записа време 1:47.804 минути и подобри постижението на Кейси Стоунър от 2011 година.

Втори на 5-километровата писта в Арагон ще стартира миналогодишният шампион Хорхе Лоренсо, който изостава на 34 точки от Маркес в генералното класиране на шампионата, но същият актив има и третият Дани Педроса. Испанският пилот от заводския тим на Ямаха завърши квалификационната обиколка с 0.010 секунди изоставане от времето Маркес, а съотборникът на лидера Педроса регистрира допълнителен пасив от 0.143 секунди от първото място.

Четвърти и първи на втората редица е легендата Валентино Роси.

Състезанието за Гран при на Арагон е в неделя, а до края на сезона в MotoGP остават пет старта.