Защитаващият титлата си Хорхе Лоренсо (Испания) с Ямаха спечели състезанието за Голямата награда на Австралия от световния шампионат по мотоциклетизъм в клас МotoGP. Лоренсо триумфира убедително на пистата "Филип Айлънд" с време 29:07.155 минути и постигна шестата си победа за сезона.

Надпреварата беше съкратена от 27 на 19 обиколки заради проблеми с гумите и опасения за сигурността на състезателите. Втори за 29:14.091 финишира Дани Педроса (Испания) с
Хонда, а трети завърши шесткратният шампион Валентино Роси (Италия) с Ямаха с време 29:19.499 минути.

Лидерът в генералното класиране Марк Маркес (Испания) с Хонда беше дисквалифициран заради нарушаване на правилата за влизане в бокса. 20-годишният Маркес, който е дебютант в кралския клас, остана на върха с 298 точки, но два кръга преди края на сезона той има аванс само от 18 точки пред Лоренсо. Трети е Педроса с 264 точки.