Сингапурски учени успешно промениха свойствата на водата, така че тя да стане корозивна до степен да може да разяжда диаманти.

Ефектът е постигнат с помощта на слой графен, прикрепен към диаманта и загрят до висока температура. Уловените водни молекули между диаманта и графена стават силно корозивни за разлика от обикновената вода.

Постижението на екипа, ръководен от Ло Киан Пинг от катедрата по химия на сингапурския Национален университет, има много приложения – от разграждане на органичен отпадъчен материал до лазерно производство на полупроводници и диелектрични филми.

Учените са искали да изследват поведението на диаманта, когато към него е прикрепен графен като мека мембрана. За да улеснят свързването между тези съвсем различни форми на въглерода, те ги загрели много. Така забелязали реструктуриране на химическите връзки между тях. Тъй като графенът е непромокаем, уловената между него и диаманта вода не може да се махне.

При температура над 400 градуса Целзий тази вода преминава в суперкритично състояние и свойствата й са различни от тези на обикновената вода.