Учени от НАСА са създали визуален модел на магнитосферата на Земята, която защитава нашата планета от излишните слънчеви лъчи.

На снимката, качена на сайта на НАСА, се вижда, че сини линии, които излизат от центъра на малката ни планета, се изстрелват на голямо разстояние от нея и застават на пътя на слънчевите частици. Учените са показали как магнитосферата си взаимодейства със слънчевите лъчи именно по време на движението на Земята около звездата.

Своеобразният магнитен "балон", опасващ Земята, е показан в движение. Специалистите, анализирали данните от космически апарат на НАСА, изследващ слънчевия вятър, са илюстрирали скоростта и посоката на енергията на магнитосферата. Те са показали как потокът слънчеви частици се отразява от "балона".

Данните са били получени от космически апарат, който през периода 1998 - 2002 година преминава 17 пъти през границата на магнитосферата. Това е помогнало да се научи много повече за вълната /форшока/ слънчева енергия и взаимодействието на магнитосферата на Земята с нея.

По време на движението си нашата планета сякаш поставя пред себе си вълна, точно така, както движещите се космически кораби, и този "щит" отблъсква слънчевите частици.

Сложната структура заредени частици от Слънцето взаимодейства с магнитния "щит" пред Земята. Учените се надяват да научат повече за това как се образува този магнитен "балон" пред ударната вълна- форшока, а също какво става с енергията на магнитосферата по време на движението на нашата планета.

Ученият Дейвид Сайбек обяснява, че ударите на слънчевата енергия могат да имат сериозни последици, например да въздействат отрицателно върху GPS-спътниците.

"Важно е да се знае какво се случва в магнитосферата, тъй като дори дреболиите, станали в космоса, могат да доведат до големи резултати" - казва ученият. При силни магнитни бури могат да излезнат от стоя комуникационните спътници, от които сме силно зависими.