Британската фармацевтична компания "ГлаксоСмитКлайн" прави малък, но важен залог за нов метод за лечение на заболявания, насочен към електрическите сигнали в тялото.

От компанията съобщават, че ще предложат награда от 1 милион долара за стимулиране на нововъведения в областта на т.нар. "електроцевтика", както и че ще финансират 40 изследователи, работещи във външни лаборатории.

Инициативата представлява дългосрочен залог за обещаващ нов тип медицина, използващ електрически импулси, вместо химическите и биологическите молекули в съвременните лекарства.

"ГлаксоСмитКлайн" смятат, че изпреварват конкурентите си в тази сфера, която тепърва предстои да бъде разработена, и се стремят към ролята на координатори в съвместните бъдещи изследвания.

Новата област "електроцевтика" привлича вниманието и на редица академични изследователски групи. Те вече изготвят карти на невронните мрежи при животни и хора, и разработват потенциални интервенции, които да бъдат тествани в клинични изпитания.

"В "ГлаксоСмитКлайн" и в академичните среди сме уверени, че от тази нова сфера ще произлязат истински терапии и мобилизираме ресурсите си за пътуването, което ни предстои", казва Кристофър Фам, ръководител на биоелектронните изследвания във фармацевтичната компания.

Сред академичните центрове с участие в новаторските проучвания са Масачузетският технологичен институт, университетът на Пенсилвания и институтът "Файнстийн" за медицински изследвания.

Идеята е да се използват електрическите импулси, съставляващи "езика" на нервната система, в борбата срещу редица заболявания - от високо кръвно налягане и дихателни проблеми, до диабет и дори мозъчни разстройства.

Специалисти от "ГлаксоСмитКлайн" прогнозират, че биоелектрониката ще бъде следващата "голяма вълна" в медицината, сравнима с възхода през последните 15 години на биотерапиите, предизвикан от напредъка на биотехнологията.

Концепцията не е напълно нова. От години масово се използват електронни приспособления като пейсмейкъри, а отскоро се прилага електростимулация за лечение на болестта на Паркинсон, някои типове депресии и неврологични разстройства, както и за подобряване на контрола на пикочния мехур.

От болницата "Сейнт Джуд" например само преди ден получиха одобрение за мозъчен имплант срещу нелечимото неврологично състояние дистония. Приспособления, въздействащи върху невроните, дават резултат и в борбата срещу упоритото високо кръвно налягане.

Желанието на "ГлаксоСмитКлайн" обаче е в бъдещето електрическите интервенции да се прилагат на микрониво с насоченост към специфични клетки в невронните мрежи. Този подход може да доведе до новаторски наноимпланти, които например ще "склоняват" инсули