Смущенията в нормалното функциониране на имунната система по време на продължителни космически полети могат да бъдат приписани на безтегловността, сочат резултатите от изследване, извършено от учени под ръководството на проф. Жан-Пол Фрипиа от университета в Нанси и техни колеги от университета в Люксембург.

Започналото през 2005 г. изследване имаше за цел да установи кои фактори влияят върху производството на антитела в организма на астронавтите. Искахме да разберем защо имунната система отслабва след космически мисии, заяви проф. Фрипиа. Проблемът е познат още от първите лунни мисии "Аполо" през 60-те и 70-те години на миналия век.

По време на космически полет настъпват много промени в заобикалящата среда, свързани със стресови фактори - микрогравитация, свръхгравитация при излитането, термичен шок, смущения в редуването на ден и нощ.

За да разбере кой от тези фактори е определящ, екипът първо изпратил яйца от вид тритон на борда на МКС.

След това възпроизведохме независимо един от друг всеки от тези стресови фактори на Земята при условия, близки до космическите, като отново ползвахме тритони и фокусирахме вниманието си върху производството на антитела, поясни проф. Фрипиа. В края на изследването учените констатирали, че единствено гравитацията променя количестено и качествено производството на антитела.