Бъдещето на компютрите е в... микробите. Екип от учени от Университета в Лийдс и Университета в Токио са открили микроби, които ядат желязо и така създават миниатюрни магнити в себе си, подобни на тези, които се използват за създаването на компютърните хард дискове. Учените вярват, че откритието им може да доведе до създаването на много по-бързи устройства.

С развитието на технологиите, компютърните компоненти стават все по-малки и по-малки и става все по-трудно да се създава електроника на нано ниво, разкриват учените. Затова и се обръщат за помощ към микроорганизмите.

Учените използвали бактерията Magnetospirilllum magneticum. Тези естествено магнитни микроорганизми виреят във водна среда, предимно езера, под повърхността, където кислородът е оскъден.

Когато бактерията поглъща желязо, протеини в тялото й се свързват с него и произвеждат малки кристали от минерален магнетит – най-магнитният минерал на планетата.

След като изследвали начина, по който микробите, събират, оформят и позиционират нано магнитите във вътрешността си, изследователите копирали метода извън бактериите и успели да си "отгледат” магнити, които, според тях, в бъдеще могат да се използват за създаването на хард дискове.

Освен магнитите, учените успели да създадат и малки електрически жици от живи организми, които освен за компютри, след време могат да бъдат използвани и в медицината, смятат учените.