Слънчевата система може би е по-голяма, отколкото си мислехме, и вероятно включва нова девета планета, намираща се далеч зад Нептун. Слънчевата система остана с осем планети, след като през 2006 г. учените решиха, че Плутон не бива да се разглежда повече като такава.

Засега обаче никой не е виждал мистериозната нова девета планета, която би трябвало да е около 10 пъти по-тежка от Земята, тъй като съществуването ѝ просто е предсказано от теорията.

"Открихме, че единството обяснение, което можем да предложим за странните явления в ръба на нашата слънчева система, е там да има огромна планета, да речем 10 пъти по-тежка от Земята, която е много по-далеч от Нептун и има силно елиптична орбита.

Така че не сме я виждали, но виждаме гравитационното ѝ влияние във външната част на слънчевата система. Започваме да я търсим", обяснява астрономът Майк Браун, чието откритие беше публикувано в тазседмичното издание на "Астрономикъл Джърнъл".

Снимка: Reuters

Браун и колегата му от Калифорнийския технологичен институт Константин Батигин отначало не вярвали, че толкова голяма планета може да е убегнала от погледа на учените, при това толкова дълго време.

Учените обаче моделирали компютърно гравитационните ефекти, които подобна планета би оказвала върху околни небесни тела, които са наблюдавани и регистрирани. Оказало се, че теорията им предсказва съвсем точно положението на тези тела.

Моментът на това откритие, по думите на Браун, бил зашеметяващ.

"Погледнахме си данните и си казахме, че според тях трябва да има дадени обекти, които се движат по определен начин. Погледнахме каталозите и видяхме, че обектите са точно там, където очаквахме да бъдат. В този момент челюстта ми падна на пода", казва ученият.  

Според него сега всеки ще иска да е първият, който е наблюдавал новата планета.

Браун е и един от учените, чийто изследвания доведоха до "разжалването" на Плутон като девета планета от Слънчевата система през 2006 г.