Учени от университета на Охайо не установиха връзка между късогледството и стоенето с часове пред телевизионния или компютърния екран, съобщава БТА.

Изследването е продължило 20 години. Учените са проследили 4500 деца, които в началото са били на възраст от 6 до 11 години. Макар и сега да е широко разпространено схващането, че продължителното взиране в екран, може да причини късогледство, те не установиха такава връзка. Близостта на екрана според тях също не влошава зрението.

"Взирането отблизо се смята за причина или поне рисков фактор за късогледството повече от 100 години - каза проф. Карла Зейдник от екипа - С това голямо изследване ние не установихме подобна връзка".

Основен рисков фактор за поява на късогледство при децата е нивото на рефрактивната грешка на шестгодишна възраст, показа американското изследване. При хората с нормално зрение очната ябълка расте заедно с тялото и растежът е програмиран да спре в точката с ясно зрение.

При хората с късогледство сферичната очна ябълка става удължена. Децата, които по- късно са с нормално зрение, обикновено на шест години са леко далекогледи.

Затова вероятността за бъдеща миопия може да бъде установена на тази ранна възраст по рефрактивната грешка, която показва много малкоили никакво далекогледство.