Американски учени създадоха метод, който позволява да се установи кога точно са оставени пръстови отпечатъци.

Това е важно, защото в редица случаи проблемът, с който се сблъскват следователи, не е свързан с липсата на пръстови отпечатъци на местопрестъплението, а с прекалено големия им брой.

В пръстовите отпечатъци има различни химични съставки – аминокиселини, йони, минерали, мазнини. Като ги изследват, учените се надяват да съберат информация за онзи, който ги е оставил – възраст, пол, както и веществата, които е докосвал като например експлозиви или наркотици. Докато търсели следи от наркотици, учени от института забелязали интересен феномен – някои съставки в пръстовите отпечатъци могат да мигрират по повърхността, върху която са оставени. Става въпрос за мастни киселини като палмитиновата киселина.

С помощта на технологията вторична йонна масспектрометрия учените проучили миграцията на палмитиновата киселина във времето. Това им позволило да установят кога е оставен пръстовият отпечатък. Учените първо демонстрирали ефикасността на метода си за период от един до четири дни, но вече го прилагат и за период от няколко месеца. Засега методът е тестван единствено в лабораторна среда.