Един от най-богатите и интересни хора в света – Ричард Брансън, не е завършил училище, но има милиардна бизнес империя.

Може да не работи, но денят му започва в ранни зори. Има частен остров, на който посреща приятели като Барак Обама. Миналата седмица ви показахме част от разговора с него, но сега престои да чуете за формулата на успеха. Какво прави Ричард Брансън толкова успешен в живота.

Брансън има няколко прости правила за успех. Вместо да  разраства бизнеса си в звукозаписната индустрия в началото, той го разбива на десетки малки компании. Вместо да назначи няколко мениджъри, които да отговарят за цялата империя, той направил някои от "низшите" служители мениджъри на всяка компания. Така всеки служител там започва да работи с усещането, че някой ден може да управлява. 

Втора част от интервюто на Светослав Иванов с Ричард Брансън:

– Разкажете ми за изкуството да слушаш. За това да слушаш повече, отколкото да говориш. Как става това в свят, в който хората се увличат по шумните и викащите. Тези, които крещят някакви лозунги сред шум и пропаганда. Не е ли малко старомодно да бъдеш добър слушател днес?

– Не, аз мисля, че е точно обратното.  Мисля, че ти временно следваш хора като Тръмп или ти знаеш хората като тези, които стоят зад Брекзит във Великобритания.  Но накрая ще достигнеш до достойни хора, просто ще почувстваш нужда от тях, хора, които да са добри и да ги е грижа за другите хора. Но мисля, че хората ще бъдат спечелени от  хората, които ги е грижа за другите, за всички раси, цялата любов на хората. Добрият старец е добър слушател, добрият човек е добър слушател. Искаш да учиш през цялото време. Добрият човек е този, който поощрява хората, а не този, който ги критикува, търсещ за доброто в хората. И мисля, че доброто винаги побеждава.

Ако Брекзит е отворил кутията на Пандора, какво още има в кутията? Какво виждате?

– Мисля, че Брекзит беше отвратителна грешка и е много тъжно, защото Европа , знаеш баща ми е 1/4 европеец, дядо ми е ¼  европеец, прадядо ми е ¼ европеец . Най-важната идея за Европа според мен е да се увери, че ние можем да живеем заедно, да работим, да играем заедно и че няма да отидем към война заедно. Отделно от това общият пазар на Европа е страхотно постижение. Аз все още имам надежда, че разумът ще надделее. Младите хора във Великобритания преобладаващо не искат Брекзит да се случи и дори и да се случи младите хора много бързо, когато старото поколение си отиде, младите хора ще поискат да се върнат отново в Европа. И би трябвало да сме в Европа и да я правим по-добра.  Хората в България, някои хора мислят, но е много по-добре от алтернативата.

– Казвайки това, много млади хора  в момента ни гледат. Дайте им няколко прости правила за успех – не само в бизнеса, но и в живота.

– Мисля, че трябва да следвате нещата, от които се интересувате в своя живот, а не да правите нещо по принуда. Нали знаете, ако не се справяш добре в училище, но обичаш музика – последвай музиката.  Ако не се справяш в училище, но обичаш спорт – последвай спорта.  Ако не се спрвяш в училище, но обичаш английският – последвай английския.  Следвай нещата, в които си добър.  И тогава подозирам, че ще си успешен, защото ще правиш това, което можеш най-добре. Ако искаш да бъдеш предприемач, защото предприемачите са тук, за да направят страна по-добра, защото те търсят как да подобрят различни аспекти на живота.  Архитектите са предприемачи, докторите са  предприемачи и ако искаш да бъде предприемач  - просто го направи, направи го, пробвай , дай си шанс. Ще научиш много, дори да се провалиш на първия път. Автоматично ти ще успееш и ще имаш ползата от това, че си прекарал страхотно времето си.

– Кое по-важно за вас - парите или бизнесът сам по себе си?

– Никога не съм стартирал бизнес с мисълта да правя пари. Винаги съм стартирал бизнес, воден от някакво несъгласие. Мразех да пътувам  с авиолиниите на други хора. Затова си казах – нека опитам, мога да го направя по-добре. Помечтах да полетя в космоса, което разбира се, правителството не можеше да ми осигури. Това ме подтикна да създам космическата си компания. И тогава ти пробваш, за да я направиш успешна, за да можеш да платиш сметките и можеш да започнеш нещо друго. Коренно различно. Водещата мотивация не трябва да е правене на пари, не мисля, че така ще успеете. Основната мотивация е създаването на нещо  уникално и специално.