Дрехи от водещи марки замърсяват водите по целия свят с опасни химически елементи, а потребителите стават неволни съучастници в този процес. Това показва изследване на Грийнпийс, публикувано в навечерието на Деня на водата - 22 март.

След като се излеят в нашите реки, езера и морета,

химикалите се разпадат на още по-токсични и водещи до хормонални смущения вещества,

твърдят от екоорганизацията. Те за първи път измерват процента на опасните химикали нонилфенол етоксилати (NPEs), който се измива по време на симулирано в стандартни домашни условия изпиране на 14 артикула. Резултатите показват, че потребителите на марки като Abercrombie & Fitch, Ралф Лорън и Калвин Клайн несъзнателно са замърсявали водоснабдяването в региони и страни по целия свят, включително тези, за които има ограничения или забрани за използването на тези химикали.

"Световния ден на водата наближава и докато международни организации и изследователски групи показват своята загриженост за качеството на водата и достъпа до нея, текстилната промишленост все още я замърсява. Време е в този сектор да се използват безопасни алтернативи на опасните химикали ", заяви Мариета Нархоно от "Грийнпийс Интернешънъл”.

"Това изследване доказва, че текстилната промишленост замърсява водите по целия свят

Докато изхвърлянето на токсични вещества от производствения процес се фокусира там, където се произвежда текстил, то дрехите се перат навсякъде. Оттук следва, че замърсяването се случва навсякъде по света, където тези продукти се купуват", допълни тя.

През 2011 г. Грийнпийс публикува два доклада. Единият разследва изхвърлянето на опасни вещества от текстилната индустрия в Китай, свързана с основни компании за облекло и спортни стоки (Dirty Laundry). Другият разглежда подробно присъствието на NPEs в дрехи и обувки на 15 водещи марки (Dirty Laundry 2: Hung Out to Dry). С публикуването на докладите Грийнпийс предизвиква бизнеса да елиминира всички опасни химикали от своите продукти до 2020 г. Вече има поет ангажимент от Nike, Adidas, Puma и Li-Ning, H&M и C&A.

Предвид мащаба на проблема, Грийнпийс призовава повече компании да се присъединят към кампанията "Detox" за детоксикация на водата. За тези, които вече са поели ангажимент, екоорганизацията настоява за определяне на ясни и амбициозни срокове за отстраняване на най-опасните химични вещества и препарати.