Въглеродните емисии на Китай са с близо 20 % по-високи, отколкото се смяташе досега. Нов анализ на данни, направен от китайски, британски и американски учени показва, че климатичните промени могат да настъпят по-бързо от сегашните прогнози, предаде Ройтерс.

Китай вече е задминала САЩ като най-големия замърсител с парникови газове в света. Страната е отговорна за една четвърт от общото въглеродно замърсяване, причинено от човечеството. Много учени смятат, че парниковите газове затоплят планетата и водят до екстремни климатични условия.

Установяването на точното количество въглеродни емисии, отделяни от Китай, отдавна е предизвикателство за специалистите, заради съмнението относно качеството на официалните данни за изразходваната от страната енергия. Тези данни залягат в компютърните модели за прогнозиране на бъдещите климатични промени.

Авторите на анализа са работили с два комплекта данни за използваната от Китай енергия - единия за общия енергиен разход на страната, а втория - за провинциите й. Анализираните данни са за периода 1997 -2010 г. Специалистите са открили съществена разлика от 1,4 милиарда тона въглероден диоксид в двете бази данни. Количеството е малко по-голямо от годишните емисии на Япония - един от водещите замърсители в света.

Учените прогнозират, че светът ще се затопли с около два градуса по Целзий в идните десетилетия в резултат на повишените емисии от изкопаеми горива и обезлесяване. Добавянето на още милиард тона към компютърните модели ще ускори очакваното глобално затопляне, обясняват специалистите.