Освен „харесване”, потребителите на най-голямата социална мрежа Facebook ще получат възможност да се радват, учудват или гневят.

С емотиконите изразяваме емоциите си в Интернет и социалните мрежи. Един от първите опити за създаване на емотикони е от 1881 година, когато художник на американския сатиричен вестник „Пък” представя четири символа за радост, тъга, безразличие и учудване.

Скоро ще можем да коментираме публикациите във Facebook с тези символи на гняв, тъга, учудване, задоволство, смях, любов и одобрение. Хората на Марк Зукърбърг са ги избрали след консултации със социолози и анализ на най-популярните реакции на потребителите.

Радостина Дулева учи в столичната Математическа гимназия. Всеки ден чете и коментира в страницата за българските фенове на „Междузвездни войни” и използва стотина емотикони за един ден.

„Ако човек прати „палче”, наистина е много досадно, защото ти очакваш действителен отговор, а всъщност той ти праща някаква картинка и не можеш да разбереш точно за какво става въпрос”, казва Радостина.

Тя харесва „Междузвездни войни” и смята, че трябва да има подходящи джедайски емотикони.

„Бих направила такъв с меч в различни цветове. Бих искала на Анакин, в което половината глава е на Анакин, а другата половина на Дарт Вейдър - би било много интересно, сякаш минаваш към Тъмната страна”, каза Радостина.

За съжаление, в социалните мрежи все по-често има нужда от емотикони, изразяващи „ти добре ли си?” или „гледай си работата”, но Радостина има друго предложение: „Бих направила такова недоумяващо човече и да се чудиш какво говори другия”.

Почти всеки потребител на Facebook иска да има емотикон с „не харесвам” или „мразя”, но от социалната мрежа не считат, че идеята е добра. Ако нещо ви дразни, те съветват да блокирате потребителя или да скриете неговите публикации от погледа си.