Връзките между героите в произведенията на Омир "Одисея" и "Илиада" по структура са подобни на съвременните социалните мрежи Фейсбук или Туитър.

Това потвърждава, че творбите частично се базират на реални събития, твърдят бразилски учени в статия, която може да се види в електронната библиотека на Корнелския университет.

"Социалната мрежа "Одисея" е "малък свят", със слаба йерархия, устойчив на случайни атаки. Тези свойства са присъщи на повечето реални социални мрежи" - твърдят в статията Педро Миранда от Държавния технологичен университет на Парана (Бразилия) и неговите колеги.

Бразилските учени са приели всеки от героите на "Одисея" за "възел" на мрежата. Между героите има връзка, ако по сюжет те се срещат, разговарят помежду си, цитират думите на другия пред трето лице или от текста е ясно, че се познават. Учените са установили повече от 1700 връзки между 342-ма от героите на поемите. Те не са вземали предвид митологичните герои и са получили социална мрежа, подобна на реалните.

В социалната структура на "Одисея" участниците с голям брой връзки са склонни да установяват отношения с други участници с голям брой връзки, също както участници с малък брой връзки са били привлечени от подобните на тях. Мрежата е безмащабна, тоест нейните възли нямат типично число връзки.

Показателите й не се подчиняват на експоненциалния закон. Количеството на много популярни участници в нея не надхвърля 90%. Тя е устойчива също към атаки, при които възлите за нападение се избират случайно. Всичко това я прави родствена на реалните социални мрежи и я противопоставя на измислените.

Преди други изследователи анализираха връзката между героите на "Илиада" на Омир, англосаксонската епическа поема "Беоулф" и древноирландска сага. Те откриха, че социалната структура на"Илиада" прилича на реална социална мрежа, а на другите две произведения са по-фантастични. Тези изводи се потвърждават и от археологически данни, които свидетелстват за реалността на някои от събитията в "Одисея" и "Илиада".