В южнокорейския град Сувон, където е разположена щабквартирата на фирмата "Самсунг", действа първият тематичен парк, изцяло посветен на тоалетните.

Странната атракция е разположена на около един час път от столицата Сеул и бе мечтата на живота на Сим Дже Дък, който е основател и първи председател на Световната тоалетна асоциация. Според легендата Сим, бивш кмет на Сувон, забогатял от бизнес с метали и кръстен "Мистър Тоалетна", бил роден в бедност в дворния нужник на баба си.

"Той бе човек, който буквално се роди и почина в дом, с формата на тоалетна чиния", си спомня са него Ле Хън-сук, мениджър по планирането във фондацията "Г-н Тоалетна" на името на Сим Дже Дък. Основателят на тоалетното ведомство почина през 2009 г. на 70-годишна възраст. Той се сдоби с голяма популярност в Република Корея, след като достави тоалетни за футболните фенове по време на Световното първенство през 2002 г., което се проведе в Южна Корея и Япония.

Преди къщата на Сим под формата на тоалетна чиния да бъде дарена на общината в Совон, желаещите можеха да я наемат за една вечер срещу 50 хиляди долара. Набраните средства щяха да бъдат дадени за благотворителни каузи, предвиждащи оборудването на WC-та за бедното население по света. Но така и не се намериха желаещи.

Сега тематичният парк е обединен около къщата-музей на Сим Дже Дък. В него са изложени традиционните корейски външни тоалетни, европейски подлоги за болни и скулптурата "Фонтан" на авангардиста Марсел Дюшан, която всъщност представлява порцеланов писоар. В наши дни град Сувон си извоювал славата на Меката на тоалетната култура. Местната фондация разработи и финансира хигиенни програми за някои развиващи се страни, като Филипините. В самата Република Корея тоалетните стандарти вече са на много високо ниво и за това без съмнение има принос и делото на Сим Дже Дък.

Сегашният тематичен парк, който приема 40 хиляди посетители годишно, ще бъде разширен и през 2014 година в близост до него ще бъде изграден нов Център на тоалетната култура. Както повечето хубави неща в живота, посещението на музея на клозетите е безплатно. "Ходенето до тоалетната е жизнено важно, както яденето и спането. Правителствата по света трябва да направят всичко възможно, за да осигурят на всеки свой гражданин свободен достъп до тоалетните и хората в тях да се чувстват щастливи", казва служителят на фондацията Ле Хън-сук.