Четвъртото поредно издание на международния фестивал за дизайн – Sofia Design Week (SDW), организиран от "Едно“ и фондация "Америка за България“, ще се проведе от 1 до 8 юни. Темата за 2012 г. е "В контекст“, a куратори на фестивала са Адриана Димитрова, Йордан Жечев, Лана Кавар и Светлана Мирчева.

Програмата ще се разгърне в над 100 събития – конкурси, изложби, работилници, лекции, прожекции, акции и професионален форум. Участие във фестивала ще вземат над 150 дизайнера от 16 държави. Гости ще бъдат някои от най-известните имена в съвременния дизайн, като Женевиев Гоклер, Франция и Стефан Загмайстер, САЩ, студио Жужу, Сингапур и студио Raw Edges, Израел. Българският дизайн ще бъде достойно представен, както от млади, така и от вече доказали се имена.

Централна локация на SDW ще бъде Vivacom Art Hall, а общият брой места, на които ще се проведе фестивалът, отново е над 50.

За втора поредна година фестивалът ще има детска програма – SDW KIDS. Нейната цел е да запознае децата с възможностите, които им дава светът на дизайна, като ги провокира да творят, докато се забавляват. Програмата се състои от работилници и изложби, подходящи за различни възрастови групи.

Изложби

SDW 2012 ще покаже 57 изложби – 40 български и 17 международни, които ще бъдат представени от 1 до 8 юни.

Българско участие

Изложбата Жлеб и шпилка в галерия Алма Матер представя някои от най-новите проекти на Константин Ачков. Сред тях има два стола от серията Frame, както и нова, специално разработена за SDW 2012 продуктова серия, под заглавието
Stack.

Серията съдържа детайли, подобни на парчета от пъзел, които се превръщат в столове, маси, табуретки. За целта дори не са необходими лепила, пирони, винтове или други крепежни елементи - всички мебели са създадени с идеята човек да си ги сглоби сам вкъщи, с помощта единствено на инструкциите.

В изложбата “Място за плакат” 15 талантливи графични дизайнери и илюстратори представят идеите си за плакати, създадени за избрани от тях места в града, “местата за плакати”. Всеки плакат е сниман на съответното място и фотографията е придружена от няколко думи на дизайнера, които обясняват избора му.

Дизайнерите, които изложбата представя са: Антония Еврова, Георги Калев, Димо Трифонов, Евгения Николова, Илиан Илиев, Ина Бъчварова, Кирил Златков, Милена Вълнарова, Надежда Георгиева, Punkt, Росица Ралева, Робърт Кройцингер, Nagledna, Теменуга Абаджиева, Ясен Згуровски. Куратор на изложбата е Светлана Мирчева.
Проекти в областта на графичния дизайн, илюстрациите, плаката и типографията ще покаже в самостоятелна изложба дизайнерът и илюстратор Ивайло Недков.

Изложбата “Рамката” ще провокира едни от най-добрите български стрийт артисти да работят в средата, която те най-упорито избягват. В продължение на една седмица те ще преобразяват главната изложбена зала на може би най-традиционното място за показване на изкуство в София - сградата на СБХ на ул. Шипка 6.

“По истински случай” е проект на куратора Адриана Димитрова, който се състои от две части. Първата съдържа фотографии на обекти, произведени в миналото, и все още част от интериора на културни институции, университети, частни домове или улици. Втората част на изложбата представя същите тези обекти, но интерпретирани през погледа на дизайнери като студио Функт, Трансформатори, работилница Пункт, точка&точка, Деница Бояджиева, Владимир Рачев, Георги Манасиев, Морфокод, Константин Ачков и Бензо.

В бистро Local ще бъде разположена светлинната инсталация на Яна Танковска. Тя прави лампи вече почти десет години, а неин специалитет са ефирните водопади от хартия и светлина.

“Дизайн на бижута” е изложба на брошки, пръстени и гривни, преставена от проф. Димитър Делчев в музейната галерия за модерно изкуство. Материалът и неговата текстура са от основно значение - всеки накит е построен както от негатива, така и от позитива на даден материал. Изключение от това правило правят само брошките - те са специални и уникални в сложното си съчетание от зигзагообразна маса, подчинена на овална рамка.

Във Фабрика 126 ще бъде представена изложбата “Врана” - комуникационен дизайн - система за информация и визуална комуникация на природен парк-музей Врана. Тя е създадена като експериментален проект на студенти от Националната художествена академия, специалност Книга и печатна графика. Изложбата е част от четвъртия етап на проекта “Система за информация и визуална комуникация на природен парк-музей Врана”. Планът е до 2013 г. проектът да бъде напълно завършен.

В проекта “1+1=3 промоция дизайн” на Красен Троански се иронизира консуматорската нагласа на обществото ни. "Промоцията" в неговия проект възпроизвежда пазарните комерсиални похвати, свързани с масовия продукт - подарък, бонус, гратис.

В централната локация на фестивала – VIVACOM Art Hall от 4 до 8 юни, от 18 до 22 ч. ще се провеждат отворени лекции с български и чуждестранни лектори, презентации, прожекции на филми и акции.

Чуждестранно участие

“Judge A Book by Its Cover” e изследователски проект, който се фокусира върху дизайна на книжни корици в Хърватия от времето на бивша Югославия (1950-1990 г.). Зад него стоят графичните дизайнери Лана Кавар (която тази година е част от кураторския екип на SDW) и Нарциса Вукойевич. Двете преравят над 10000 книги в обществени библиотеки, архиви, частни колекции и книжарници за книги втора употреба. В крайна сметка свеждат селекцията си до сравнително скромните 500 книги, които бяха изложени за първи път миналата година в Обществото на хърватските дизайнери в Загреб.

Изложбата “Проект на годината – полски дизайн” в Полския институт в София представя най-интересните работи на полски автори, излъчени чрез конкурса Проект на годината – Полски графичен конкурс 2010-2011. Откриването на 29 май, 18 ч. ще бъде придружено от лекция на тема Полският графичен дизайн от европейска перспектива, представена от Mихаел Окрай - куратор, мултидисциплинарен дизайнер и дизайн критик.

Британският графичен дизайнер Крейг Олдъм стартира “The Hand Written Letter Project” през 2007 г., вдъхновен от разговор за това как написаното на ръка писмо носи неповторимо лично отношение, напълно забравено днес във времето на електронната комуникация. Той отправя покана към дизайнери, мислители и творци просто да му напишат писмо и да споделят мислите си по темата: на ръка и на бланките на собствените си студиа. Много изтъкнати творчески фигури от цял свят се отзовават на поканата.

Изложбата показва част от тази кореспонденция, съдържаща почерка и мислите на някои от най-големите дизайнери на нашето време - Милтън Глейзър, Иън Андерсън от Designer's Republic, Даниел Ийток, Филип Апелоа, Ерик Кеселс и още много други.

IKEA представя своята седма дизайнерска колекция под името “IKEA PS 2012”. Тя е вдъхновена от 60-те години на миналия век и съдържа 46 продукта на 19 дизайнери. Всички те черпят идеи от стари каталози, за да вдъхнат живот и придадат нови форми на някои класически мебели. Колекцията е подчинена на основната цел на ИКЕА – да принадлежи на всеки дом. Някои от дизайнерите на IKEA PS 2012 са: Лиса Нориндер, Кнут Хагберг и Мариане Хагберг, Маркус Арвонен, Нике Карлсон, Вибке Браш. Изложбатата включва както мебели, така и снимки и видео.

Американският блог Unhappy Hipsters стартира анонимно през 2010 г. с идеята изтънчено да иронизира стерилните съвременни идеали за луксозен дом, с които ежедневно ни облъчват списанията. Фотографиите в него са взети директно лайфстайл издания, а гвоздеят е лаконичният текст, който обикновено стои под тях. Още през първата седмица блогът се превръща в хит и набира над 120 хиляди посещения. Истерия бързо отминава, но журналистката Моли Джейн Куин и графичния дизайнер Джена Талбът, които стоят зад Unhappy Hipsters, продължават да подхвърлят хапливи забележки на тема очевидната липса на щастие и радост в модерния свят и дом. Изложбата е логичното продължение на проекта Unhappy Hipsters - тя съдържа селектирани фотографии с прилежащите им саркастични текстове.

The Finnish Design Room (Финландската стая на дизайна) включва предмети от бита, мебели и материи от финландски домове в София. За Посолството на Финландия е удоволствие да предложи поглед отблизо върху функционалния и прогресивен финландски дизайн, който наистина е създаден, за да бъде употребяван ежедневно.

Работилници и акции

Съвместно начинание на SDW 2012 и Лесотехническия университет в София е работилницата “В контекст - еко дизайн” за дизайн на мебели и продукти от възобновяeми източници. Ръководител ще бъде австрийският дизайнер Томас Файхтнер, който участва в SDW миналатa година - с лекция във форума и изложба под заглавие Едно към пет.

На 2, 3 и 4 юни французойката Ариан Прин ще проведе работилница за направа на моливи от отпадъци в + Това. За проекта си From Here To Here миналата година тя организира в Royal College of Arts локална фабрика, която използва отпадъци от различни факултети за да произвежда моливи, които да се ползват от студентите. Ариан се занимава с продуктов дизайн, изследователска работа, графичен дизайн и арт инсталации. Работила е по проекти за марки като W Hotels, Zanotta, Ligne Roset, Hennessy, Quiksilver, мебелната линия на Готие.
Samsung Art Studio e инициатива за хора, които имат активна позиция и творческо виждане по отношение на средата, в която живеем и начина, по който тя би могла да изглежда.

Творческите арт студиа ще са разположени на три от локациите на SDW 2012. Там, с помощта на смарт устройствата на Samsung, посетителите ще могат да създават изкуство.

Дизайн предизвикателствата към публиката започват още следващата седмица с играта “Renault in Context”. SDW и автомобилната компания предварително ще "разкрият” някои от избраните "50 дизайн обекта” и ще "скрият” в тях специални предмети свързани с Renault.

От 14 до 18 май, всяка сутрин в уебсайта и във Фейсбук страницата на фестивала ще бъдат обявявани три локации в които участниците на играта трябва да открият предмет на Renault, Всички, които изпратят снимки с трите предмета за деня ще могат да участват в томбола с награди: 3 уикенда за двама, 7 награди SDW Taxi - кола която ще бъде на разположение за обиколка на 50-те дизайн обекта по време на фестивала, 5 чифта кожени ръкавици за шофиране Megane, 5 раници Renault F1 Team и др.

Тази година работилницата на PUMA ще се казва PUMA CREATIVE FACTORY - LOVE THY PLANET, а акцентът ще е върху развитието на компанията в еко посока. PUMA ще представи екологично чисти памучни тениски и чанти. Хората ще имат шанс да "изпечатат" върху тях своето изображение или рисунка на място с помощта на един безкрайно интересен процес - посредством екологично чиста боя, която реагира на слънцето. Ще има готови шаблони, които хората ще могат да използват, както и други начини за създаване на изображение. PUMA организира още две тридневни работилници, където всеки ще може да се научи как да преработи старите си дрехи в страхотни аксесоари.

Работилницата на списание Идеален дом DECOR е за всички, които искат да усетят вълшебството на това да създадеш нещо красиво от най-обикновен лист хартия. Списанието излиза от четири години и декорацията с този най-естествен материал присъства редовно на неговите страници. Художниците ще покажат някои от най-популярните техники - декупаж, папийе маше, оригами и др.

Пълната програма на фестивала можете да видите на edno.bg/sofiadesignweek