Д-р Вергиния Николова е здравното лице на bTV. Отскоро тя има и собствен блог в www.btv.bg, чрез който също може да ви бъде полезна. Предлагаме ви обещаното с нея интервю, в което тя отговаря на вашите въпроси.

От колко време се занимаваш с телевизия? И как от медицината попадна в телевизията?
Вече 13 години. Обикновено казвам случайно, но целият живот е низ от случайности, които всъщност определят нашето по-нататъшно развитие и място в живота.

С промените в страната се случи така, че в института, в който аз работих пари за наука вече нямаше и административната дейност, която тогава ми предложиха не беше удовлетворителна за мен и всъщност напуснах института. Явих се на конкурс за водещи на здравно предаване, бях одобрена. Казаха: "Камерата ви обича, Вергиния". И така 13 години съм в ефир със здравна информация в полза на хората.

Медицината или телевизията е по-голямата ти страст?
Не може да се прави сравнение за кое отделям повече време. На този етап съм разбрала, че със здравна информация можеш да лекуваш. Дори и елитните лекари в България съзнават ползата от това да се говори за здраве и профилактика.

Изкарала си курсове по хомеопатия и рейки. Как съчетаваш тези знания с медицинското си образование?
В годините, когато напуснах института, не можех да остана вкъщи и да бъда само домакиня. Започнах да ходя на курсове по хомеопатия – тогава тя започна първите си стъпки в България. Убедих се, че това си е една медицинска наука, която също може добре да диагностицира и да лекува.

Вярваш ли в бабините методи?
Това си е традиционна българска медицина.

Вярваш ли, че съществуват лекари като д-р Куин Лечителката?
Точно като телевизионер виждам на преден план укорите към лекарите в съвремието и лично аз много страдам от това, когато се окаже, че вместо да ти помогнат, са те разстроили и отивайки да се излекуваш, си станал по-болен. Но това съм убедена, че са единиците. Аз съм оптимист по принцип. Хубавото е повече, но не се забелязва някак. Приемаме го като норма. Вярвам, че когато избираш да лекуваш, когато решаваш това да ти бъде съдба, не можеш да тръгнеш без любов към хората.

Твоята тайна за красота и за здраве?
Няма тайна. Трябва да създаваме навици, което означава да се променяме, да имаме куража да си кажем - другата седмица ще стана по-рано, ще си направя гимнастика или започва да ходя на йога, или какъвто спорт предпочита човек. Трудно е първото вземане на решение. Когато човек започне да спортува, а това е доказано, отслабва, а с 4 свалени килограма, хората свалят и кръвното налягане - в това няма съмнение. Много са фактите и доказателствата.

Ти какво спортуваш?
Много неща. Ежедневно си правя китайска гимнастика, ходя и на йога – един път в седмицата се старая да посещавам курс с учител. През зимата карам ски. Обичам тенис, гмуркане – но това са по-инцидентни спортни активности.

Ходиш и на народни танци...
Да, там вече е и комбинацията на музикалното въздействие, а не случайно традиционните народни танци са нашите танци. Имаме някаква нагласа и усещания към тях. Има си теории, които хореографите изучават – че не са случайни стъпките и всичко е една хармония в енергийното ни състояние.

Какво обичаш да си похапваш?
Не съм се ограничавала. Никога не съм имала наднормено тегло. Храня се разнообразно. Внимава какво слагам на масата. Не може да нямаме плодове и зеленчуци.

От скоро списваш Здравен блог в btv.bg. Как се чувстваш във виртуалното пространство?
Осъзнава, че това е бъдещето, а за да не остаряваме, винаги трябва да бъдем в крак с времето, ако съумеем да вървим заедно с него.

Как си почиваш?
Много обичам почивката да е плътна – само спане или да съм сама някъде не е почивка. Аз съм екстровертен тип, обичам хората. По-скоро намирам хората, с които мога да танцувам или да изляза в планината или да спортувам. Това е – да смениш умствената работа с физическата. Има един индиец, който провеждаше курсове за изкуството на живота, и той казва: Човек няма да се измори, ако съумее да редува умствена и физическа работа.

Ако можеше да намериш лекарство срещу някоя болест, срещу коя щеше да е?
Приемам холистичния възглед върху човека и здравето му, тоест разглеждам човека като единство от интелект, тяло и душа. Ако едно от трите неща не е на нужното ниво, човек там страда и обикновено проявата е във физически план. Разбира се, хубаво е и лесно - имаме болка, вземам си лекарството и ни става по-лек деня. Но по-добре е да попитаме, и всеки много добре знае, къде е причината за неговото физическо неразположение, и ако можем да работи там - да изчисти причините.

Да се опитаме да бъдем по-стресоустойчиви, а това може да стане с физическата активност. Нека не звучи назидателно, но трябва да се опитаме да създадем навици за спорт и за рационално хранене. Създадем ли тези навици, те ще ни променят.

Какво е твоето послание към потребителите на btv.bg?
Аз съм го отправили – да се опитаме да сме положително мислещи. Нищо не значи като израз. Това означава – да прощаваме, да осъзнаем, че каквото дойде на нашия път, то си е нашия живот. С повече кураж и смелост да живеем живота си и да го обичаме и когато имаме проблеми, да потърсим точнита хора да ни помогнат. Не можем сами за всичко - имаме нужда от помощ, от специалисти и може би телевизията дава този шанс - да намерим точните хора, които да ни извадят от някакъв порочен кръг.

П.П. Тъй като във видеоинтервюто пропуснахме да задем въпроса на потребител с никнейм italia, попитахме допълнително д-р Вергиния Николова:

Ако дете на 4 годинки си счупи носа, трябва ли да чака да навърши 18 години, за да се оперира?
Ако дете на 4 годинки си счупи носа и е затруднено дишането през носа освен тампонада, специалистите решават дали да направят оперативна корекция, но ако се касае за козметичен дефект, по принцип се изчаква да завърши костния растеж около 18-ата година, и тогава се предприема естетична операция на носа.