Бум на телефонните измами отчитат от полицията за цялата страна. Над 300 са регистрираните случаи от началото на годината. От МВР смятат, че ужилените са повече, но често пострадалите не подавали жалби от срам. Последните арестувани са трима измамници от град Левски.

Катастрофа с участието на близък, който трябва да бъде освободен от ареста, или спешна операция, за която лекарят иска спешна сума, за да придвижи случая, са най-често употребяваните схеми за измами, които продължават да работят, казват от полицията.

„По никакъв начин хората не трябва да се съгласяват да дават пари на ръка. Гаранциите се плащат по банков път, а иначе, ако са на ръка е престъпление - даване на подкуп”, каза началникът на сектор "Икономическа престъпност" в ГДНП Златка Падинкова.

Жертвите се подбират на случаен принцип, звъни им се на стационарен телефон. Ако човекът се закачи, обикновено го карат да си каже и мобилния номер. Тогава някой от измамниците се обажда и запушва и мобилната линия.

Така жертвата се увлича в разговори с мними лекари, адвокати, полицаи и други, според схемата, и забравя да се свърже с близките си. Най-често на внушението се поддават деца и възрастни хора. А измамниците са трудни за хващане, признават от полицията.

„Последното, което засичаме в нашата работа, е от движещ се автомобил, за да не може да се локализира”, обясни шефът на ГД "Полиция" Антон Антонов.

Няколкостотин души от цялата страна си вадят хляба с телефонни измами. Повечето от тях са съдени, но на свобода с условни наказания или пробация.

От МВР съветват гражданите да не дават лична информация по телефона на мними разплакани роднини, да не отлагат да звъннат на близките си, да не дават на никого и за нищо пари на ръка, както и да не вярват, че говорят с длъжностни лица.