Второ денонощие няма следа от опасните престъпници, които избягаха от Централния софийски затвор. Разбити стени, изкъртени решетки и промъкване през подземия са част от схемата за бягство, разкриха източници на bTV.

46-годишният Николай Николов-Шатката, който изтърпява 20-годишна присъда за убийство, и 48-годишният Хосе Луис Гевара Мартинез са планирали бягството си от месеци, разкриха източниците на bTV.

Тунел не са копали, разказват те, но двамата са разбили две стени в парното отделение, за да стигнат до таен коридор, който води към подземията на затвора. За да избягат без проблем, са упоили с приспивателни друг затворник, който също е парнаджия.

В късния следобед на 30 април Шатката и Хосе решават да бягат. Двамата работят като парнаджии, но са в две различни сгради в затвора. Преди да тръгнат, се отървават от неудобен свидетел, разказват източници на bTV от Софийския затвор, чиято самоличност ще остане тайна.

„На другото момче са му дали две палачинки с ксанакс вероятно и са го приспали. Защото той като види, че го няма този Хосе, защото те работят заедно - като види, че липсва, ще каже на старшините и всичко ще се осуети. Другият затворник вечерта го будят за проверката. Те де факто тогава вече почват да ги търсят - в 20:30 – 21:00 часа вечерта”, разказа източникът на bTV в телефонен разговор.

Целта на бегълците е да се доберат до подземията, твърди затворникът. „Въпросното нещо е подготвяно от много време, защото и двете дупки, които са направени в стената, не могат да се направят за ден или за два. С месеци са копали. Доколкото знам, са разбили две стени, за да могат да стигнат до един прозорец, който излиза на двора - това е задният двор на затвора. То пак е оградено там, но няма камери”, обясни още източникът на bTV.

Последното препятствие е прозорец, който имал решетка, но бегълците я отрязали с флекс. „Двамата са имали достъп до такива инструменти, те са били парнаджии”, обясни затворникът по телефона.

Бившият затворник Георги Варсанов има свое обяснение. „Самият факт, че работят - те са извоювали доверие Все едно в едно мазе да те сложат в затвора - за какво да седи полицай? Ако има наистина канализация, те могат да си избягат, когато решат”, обясни Варсанов.

Случаят събра на спешно заседание правосъдното министерство. Оттам не казаха как се е случило, но признаха, че охраната е допуснала фатална грешка. „Пропуските са занижен контрол от страна на надзорния състав, тъй като в рамките на четири дни стана второ бягство, от ареста в Сливница избяга задържан, който бе хванат по-късно”, коментира зам.-министърът на правосъдието Илия Ангелов.

„Пропуските са налице, но лично аз приемам предизвикателството да се разнищи до дупка цялото деяние”, заяви новият директор на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” Росен Желязков.

От министерството твърдят, че ще накажат строго разсеяните надзиратели, след като приключат вътрешните проверки. От министерството са категорични, че няма никаква връзка между бягството на двамата престъпници и тържеството, което се е провело зад решетките същия ден. Журналистите и гостите са напуснали затвора в 15:30 часа следобед, а бегълците са засечени за последно на камерите в 17:09 часа.

Разследващите проверяват дали някой от надзирателите е помогнал на Хосе и Шатката да се измъкнат, но според тях е по-вероятно бягството да е станало заради недопустима небрежност и разсеяност на охраната.