Нови думи навлизат постоянно в езика ни. Голяма част от тях са от английски произход и са свързани с новите технологии.

Има вероятност мнозина дори да не разберат за какво говорите, ако твърдите, че сте „номофоб”, например, или пък „зорбонавт”. А какво мислите за „брекзит”? И обичате ли „смути” (ударението е на у-то)?

С голяма част от новите думи обаче вече сме свикнали – понякога си правите селфи, докато не пишете есемеси на смартфона си.

Трябва ли да се притесняваме от навлизащите нови думи, които са по около 500 на година, обяснява в студиото на тази сутрин доц. Владислав Миланов.

Според него – не прекалено, но хубаво би било да се ограничим при използването на чуждици, ако за конкретното назоваемо има българска дума.

Понякога обаче няма и в подобен случай би било прекалено да търсим нарочно българска съответка, дори когато такава няма. Как бихте казали „флашмоб” с българска по произход дума,например?

Получава се обаче странно – ако вземем един софийски тийнейджър и го заведем в някое родопско село, има голяма вероятност да не го разберат (както и той да не разбере местните хора).

„Младите хора имат специфичен жаргон, с който общуват. Това е притеснително само тогава, когато младият човек не разбира, че трябва не може да използва същия жаргон навсякъде – например във вашето студио. Това обаче се случва и в парламента – понякога там не се съобразяват, че не може в пленарната зала да се говори както на улицата”,  обяснява доц. Миланов.

А иначе, зорбонавт е човек, който практикува зорбинг – спорт с голяма надуваема топка, в която е поставен играчът.

Селфи пък са снимките, които сами си правим с мобилните си устройства, обикновено, за да се похвалим пред приятелите си.

Смути е течност от пасирани плодове, станала доста известна и у нас покрай желанието ни да се храним по-здравословно. И не, не е същото като нектар.

Номофоб пък е човек, който се опасява да не остане без мобилния си телефон или таблет.

Бигорексик е човек, който се е отдал до крайна степен на желанието да трупа мускули.

Брекзит пък е новосъздадена дума, отразяваща желанието на Великобритания да напусне ЕС.

Вижте още във видеото: