Центърът на София, на метри от „Петте кьошета”. Сградата на булевард "Христо Ботев" на пръв поглед е съвсем обикновена. Обитателите й обаче я наричат „резерват на заразата”. Добре дошли.

Снимка: bTV

Като отворите вратата ще ви лъхне специфичен аромат и ще бъдете посрещнати от купчина боклуци. Колкото по-нагоре по стълбите се изкачвате, толкова броя на боклуците расте, височината на купчините също. По-голямата част от апартаментите са пусти. Собствениците им са ги напуснали, заради нетърпимата воня и бълхите, които скачат из входа. Въпреки добрата локация, пустеещите апартаменти не могат нито да бъдат дадени под наем, нито продадени.

Снимка: bTV

Кулминацията е на третия етаж. Там живее Надя, която от години трупа боклуци. Разказва, че това е нейният начин да оцелее и че съседите й са прави, но пред себе си няма друг избор. Често обитателите на апартамента срещу нейния трудно отварят вратата си. Михаил е близо два метра и си спомня за период, в който боклуците са били високи, колкото него. Обитателите, останали в блока, вече не се оплакват от миризмата, казват, че за 14 години се свиква.

Ако прегледате боклуците може да откриете всичко - от кашони, хранителни продукти и дрехи, до цели стелажи и шкафове. Трябва да се движите внимателно, за да не настъпите някой разлагащ се плод, например.

Снимка: bTV

Етажната собственост в кооперацията е събрала подписи за предупредителен протокол, който е връчен на Надя в началото на април и тя е подписала. В него тя се съгласява, че до две седмици ще изчисти. Оттогава отпадъците са се увеличили. В момента се изготвя втори протокол, който по закона на етажната собственост ако мнозинството гласува Надя трябва да напусне сградата. За да се случи това обаче е нужно съдебно решение, което не е ясно колко време ще отнеме. Не е ясно и колко боклук ще донесе Надя, докато момента да напусне настъпи.

Надя Славкова
Снимка: bTV

Съседите от блока разказват, че само в техния район знаят поне за няколко случая, подобни на този на Надя. Притесненията им са, че след като тя напусне тяхната сграда, ще намери ново убежище в района, където да трупа боклуци. И след години борба, „резервата” просто ще смени мястото си.