Американската армия затяга редиците си в Европа. Съединените щати, заедно със съюзниците от НАТО продължават да провеждат най-голямото военно учение на Стария континент от края на Студената война досега. Операцията е кръстена „Атлантическа решимост”, а българската армия също участва дейно в нея. Както с тренировъчни полигони, така и с жива сила.

Нападения, отбрана, десанти, въздушни и сухопътни учения - така изглежда малка част от операция „Атлантическа решимост”. Голямата цел е отлична бързина и подобряване на готовността за разгръщане на въоръжени сили при необходимост. Учението ще продължи, докато трае необходимостта от успокояване на съюзниците. И докато възпре регионалната хегемонията на Русия. По този начин е обяснена целта на „Атлантическа решимост” в официалната страница на Европейското командване на Съединените щати.

„Съединените щати имат значителен принос към операцията. Очевидно това е действие, вдъхновено от Съединените щати, но по-важното е, че това е операция между партньори, които са част от алианса”, коментира ген. Ранди Кий, командващ „Стратегия и политика”, Европейско командване на САЩ.

„Провеждаме серия от най-различни учения. Пълен спектър, за да сме готови за всякакъв вид препятствия, пред които съюзническите страни могат да се изправят. Работим по въздух, вода, суша. Целта ни е да се упражняваме в максимално широк обхват и в различни симулации”, обясни той.

НАТО не се подготвя за война, а за отбрана на страните членки, категорични са от Европейското командване на Съединените щати. „Ние трябва да сме гъвкави и да покажем готовността си и да изпратим сигнал на онези, които заплашват алианса „Не днес, този съюз е твърде силен”, каза ген. Кий.

Снимка: bTV

Коя е най-голямата заплаха?

По думите му не може да се посочи конкретно коя е най-голямата заплаха за НАТО днес. „Съществуват много заплахи пред алианса. От моя гледна точка е наистина важно да се подготвим за целия спектър от опасности, които могат да заплаши алианса. Дали те идват от други държави или международни организации”, добави той.

Според командващият американските морски пехотинци в Европа и Африка - генерал Нийл Нилсън обаче най-голямата заплаха за НАТО е агресивното поведение на Русия, защото „това, което те правят по границата си, може да доведе до дестабилизация”.

„Нашите действия са, за да не се стига до война. Ние се подготвяме интензивно, за да избегнем такава опасност. Смятам, че нашите защитни действия възпират войната. Когато една нация се подготвя агресивно за нещо, което може да се случи, тя просто предотвратява това да се случи”, заяви той.

Под командването на генерал Нилсън са танковете „Ейбръмс”, които ще демонстрират възможностите си съвместно с нашата армия в Ново село.

Снимка: bTV

„Важно е да разберете, че когато пехотинците са там, ще проведат съвместно въоръжено учение с българските си колеги и същото ще се осъществи и в други страни. Това показва нашата обвързаност и желание да покажем това, което вярваме за правилен начин на подкрепа”, подчерта ген. Нилсън.

„Най-хубавото от всичко, че ние имаме разположени сили в различни региони. Партньори сме с България и всички останалите съюзници. А това ни позволява бърза решимост срещу всякаква агресия”, добави той.

Тренировъчен полигон като село

Част от операция „Атлантическа решимост” се провежда и в Германия, където съюзническите сили демонстрираха сухопътна операция над населено място.

Снимка: bTV

Тренировъчният полигон е направен толкова да се доближава до реалността, че екипът ни се оказва на пазара на селището, което само след секунди ще бъде препълнено с войници, спуснати с хеликоптери. До такава степен са се погрижили военните да доближат до реалността своите служещи максимално до реалността, че дори са поставили бутафорна джамия и минаре.

Отличната координация между съюзническите войски е сред основните козове на НАТО. Такава е оценката за операция „Атлантическа решимост” на лидера на американските сухопътни войски в Европа.

Снимка: bTV

„Искаме да покажем, че всичките 28 членки на НАТО са заедно. Точно, както ЕС е обединен. И, докато това е така, няма как да има война”, посочи генерал Бен Ходжис, командващ Сухопътните войски на САЩ в Европа.

На въпрос в коя сфера изостава НАТО той казва, че няма достатъчно адекватни индикатори, които да предупреждават за това, което Русия може да направи. „Знаете, прекарахме последните 14 години в битки в Афганистан и Ирак. Сега трябва да продължим да подобряваме възможностите си да предвиждаме какво правят руснаците, за да не си правим погрешни изводи”, заяви той.

„Също така е необходимо да подобрим свободата на движение между различните страни. Трябва да се получи нещо като Шенгенска зона за военни”, каза още генерал Ходжис.  

Снимка: bTV

Българските военни не отстъпват на чуждестранните си колеги от гледна точка на подготовка и решителност, категоричен е полковник Явор Матеев, ръководител на „Бърз отговор” на територията на България.

„Това, че участваме в това учение, но и сме един от четирите домакини на това учение, мисля че този факт говори сам по себе си, че ние имаме нашето достойно място в НАТО. Важно е да се каже, че на наша територия оперират и въздушно десантни части на САЩ и Италия. Така че общо над 1000 военнослужещи оперират на наша територия”, каза той.

Освен в липсата на модерна техника и екипировка обаче, армията ни изостава и в друго отношение, откровен е полковник Явор Матеев.

„Специално за специалните сили значително изоставаме в организационно отношение. Силите за спецоперации трябва да имат единно командване и управление, да имат отделен бюджет и да се използват по предназначение”, обясни той.

От няколко дни в Европа са разположени и четири американски изтребители F-22 Raptor от пето поколение. Самолетите са на Стария континент също като част от операция „Атлантическа решимост”.

Вижте целия репортаж на Петър Нанев и операторът Добромир Иванов във видеото: