Турция разкритикува остро декларацията, приета от българския парламент, в която избиването на 1,5 милиона арменци от властите в Османската империя през 1915 г. бе обявено за „масово изтребление”. В изявление, публикувано на страницата на турското външно министерство, се казва, че „това решение ще се отрази негативно на турско-българските отношения”.

Публикуваме пълния текст:

„Приетото на 24 април от българския парламент решение във връзка със събитията през 1915 г., инициирано от ултранационалистическата, ксенофобска и расистка партия „Атака”, която също така е и против евроатлантическите ценности, показва враждебно отношение към Турция. Турция отхвърля тази клевета по отношение на нейната история.

Парламентът на нашия съсед България, за съжаление, беше взет за заложник от екстремистки елементи в него, като се пренебрегват хуманитарните и конкретни инициативи, които Турция е предприела по този исторически въпрос.

Без съмнение това решение ще се отрази негативно на турско-българските отношения. Тези виждания бяха също така изразени на българския посланик в Анкара, който беше поканен в министерството днес (25 април – бел. ред.)”.

В коментар след изказването на турската страна лидерът на „Атака” Волен Сидеров заяви в "Лице в лице" по bTV: „Казва го външното министерство на една държава, която потъпква правата и свободите на своите граждани, има политически затворници и в която управлението не е демократично. Турция се държи арогантно спрямо нас”.

Сидеров допълни, че битката събитията от 1915 година да бъдат наречени „геноцид”, се води от „Атака” от 9 години. Това предложение обаче е отхвърляно от редица парламенти. „Сега ГЕРБ, понеже са една партия марионетка, приемат каквото каже Меркел, каквото каже Обама. Понеже Обама го нарече масово изтребление, Борисов прие. Това е подигравка с геноцида”, каза той.

Волен Сидеров обяви още, че „Атака” ще внесе предложение баташкото клане също да бъде обявено за геноцид.