Въоръжени мъже държаха турския прокурор Мехмет Селим Кираз за заложник повече от 9 часа с опрян до челото пистолет. Драмата приключи минути преди 22:00 часа, като магистратът беше освободен при полицейска операция срещу сградата на съдебната палата, където се разиграваше заложническата драма, предадоха „Ройтерс” и АФП.

Двама от похитителите са ликвидирани при щурма. Прокурорът бе тежко ранен и бе откаран в болница, където веднага е подложен на операция. Той обаче е починал от раните си. 

Драмата започна на обяд. От палатата са чути изстрели. Малко по-късно сградата беше евакуирана, а районът - отцепен от тежко въоръжени спецчасти, предаде Ройтерс.

Снимка: Twitter

„Работя на шестия етаж. Мъж с черна коса и сако влезе в стаята на прокурора и оттам се чуха три изстрела. Всички побягнахме. По-късно един полицай каза, че вътре има и бомба. Малко по-късно евакуираха цялата сграда”, разказа Мехмет Хасан Каплан, който стана свидетел на случката.

Похитителите публикуваха в интернет снимка на прокурора с опрян в главата пистолет. Те заплашват да убият заложника, ако не бъдат изпълнени исканията им - полицаите, свързани със смъртта на момчето, да бъдат съдени, а делата срещу демонстранти, участвали в протестите, да бъдат прекратени.

Кираз води политически деликатното разследване за смъртта на 16-годишния Елван, който почина през март 2014 г. след 269 дни в кома. Момчето бе ранено от полицаи по време на протестите през лятото на 2013 г.

Снимка: Twitter

„Нямам представа как са влезли. Мерките за сигурност в сградата са надеждни. Най-вероятно са се вмъкнали с оръжията през входа за адвокати, тях не ги проверяват”, коментират служители на съда.

Малко по-късно полицията успя да задържи един от нападателите. Те са от крайнолява кюрдска групировка „Революционен фронт за освобождение на народа”.

В кратко видеообръщение в Туитър бащата на починалото момче призова похитителите да освободят прокурора.

Турското вътрешно министерство е наложило забрана за медийното отразяване на заложническата криза в Истанбул, предаде агенция Anadolou, цитирана от „Фокус”.

Забраната е издадена по силата на закон за извънредните ситуации. Подобна забрана може да бъде наложена от премиера или друг член на правителството, когато това е в интерес на националната сигурност или опазването на обществения ред.