Малайзийският самолет "Боинг" MH17, който падна в Украйна на 17 юли 2014 година, се е разбил след детонация на зенитна ракета извън самолета. Това пише в официалния доклад на холандския Съвет за сигурност относно инцидента, при който загинаха 298 души.

В доклада пише още, че ракетата отговаря на модела "Бук", руска технология и производство. Според документа тя се е взривила от лявата страна на пилотската кабина и я е отделила от самолета. Още в този момент са загинали трима от екипажа.

Останалата част от него и пътниците са загинали в резултат на настъпилата декомпресия, намаленото съдържание на кислород във въздуха, екстремно ниската температура, мощните въздушни потоци и разлетелите се отломки.

От своя страна, руски официални лица, участвали в разследването, казаха, че не е възможно да се прецени модела ракета по останките.

Взривяването на ракетата е причинило декомпресия и разпадане на самолета, като останките са се пръснали в район с площ около 50 кв. км.

„Нито една от страните в украинския конфликт не е премислила рисковете за гражданската авиация”, заяви директорът на Съвета за сигурност Тибе Юстра пред медиите. „Имало е достатъчно причини украинските власти да затворят въздушното пространство като предпазна мярка”, подчерта той.

Резултатите от разследването бяха съобщени първо на близките на загиналите.

Съветът за сигурност посочва още, че пасажерите, които не са загинали в момента на взрива, са изпаднали в безсъзнание секунди след него.

В доклада не се посочва кой е пряко отговорен за катастрофата.

В същото време, международният следствен екип, който извършва криминално разследване по случая, обяви, че е идентифицирал "заинтересованите лица", свързани със свалянето на самолета.

В официалното съобщение се посочва, че направените до момента изводи "сочат в една и съща посока".

„Няма никакво съмнение, че това е била планирана операция на руските тайни служби”, коментира обаче украинският премиер Арсений Яценюк пред „Франс прес”.

Изстрелването „е било извършено от територия под контрола на проруските сепаратисти”, каза Яценюк. „Няма никакво съмнение, че пияни сепаратисти не могат да боравят със зенитно-ракетни комплекси „Бук”, което значи, че с тях са работели единствено руски военни”, добави той.

Украинският президент Петро Порошенко е обсъдил темата с холандския премиер Марк Рюте. В разговора той е подчертал, че публикуването на доклада „е важна стъпка към откриването и изправянето пред съд на виновните в това престъпление”.

Двамата лидери са обсъдили и създаването на механизъм за съденето на виновните.

Разследването продължава

Украйна и Холандия решиха да удължат сътрудничеството в разследването на катастрофата с малайзийския боинг над Донбас до 1 август 2016 г. Това съобщи днес ръководителят на украинската правителствена следствена комисия Генадий Зубко, който представи украинския доклад от разследването, предаде ТАСС.

"Проучихме техническите резултати, комисията ни не приключва работа и ще продължи да се консултира с групата, която води разследването, и с нашите специалисти от външното министерство, които се занимават с правната страна", каза Зубко.

Трябва да се има предвид, че на територията на Украйна все още има останки от загиналите, напомни украинският заместник външен министър Елена Зеркал.

Украйна за пореден път обвини за катастрофата бунтовниците от Донбас. Според Зубко ракетата, поразила боинга на авиокомпания "Малейжа еърлайнс", е била изстреляна от територия под контрола на сепаратистите от самопровъзгласилата се Донецка народна република (ДНР). Шефът на украинската комисия заяви, че тя е изстреляна от района на Снежное. Той подкрепи твърденията си с видеоклип с компютърен модел на ситуацията, на който ракетата се движи срещу самолета.

"Тя е трябвало да порази пилотите на самолета, за да направи невъзможно евентуално аварийно кацане", каза Зубко, цитиран от Франс прес. От 8000 малки парчета от шрапнел, 700 са попаднали в телата на пилотите", добави той.

Според Зубко украинските изводи съвпадат с данните в холандския технически доклад, но международното разследване не уточнява мястото, от което е изстреляна ракетата, нито кой я е изстрелял. Украинците смятат за отговорни руските военни, разположени според тях от Москва в района на конфликта в подкрепа на бунтовниците, отбелязва АФП.

Не сме ние

Разследването по случая със сваления авиолайнер е пристрастно. Това е мнението на зам.-министъра на външните работи на Руската федерация Сергей Рябков.

"Съжаление буди, че въпреки усилията на Русия разследването да бъде всеобхватно и безпристрастно (...) имаше ясен стремеж да се стигне до пристрастно заключение и да се изпълни политическа поръчка", каза той, цитиран от Ройтерс.

Руската държавна компания за производство на ракети "Алмаз-Антей" заяви на пресконференция днес, че нейното разследване на катастрофата с малайзийския пътнически самолет над Източна Украйна опровергава заключенията на холандското разследване, предаде Асошиейтед прес.

Съветникът на главния конструктор на "Алмаз-Антей" Михаил Малишевски съобщи, че след анализ на снимките на комисията за разследване на катастрофата концернът е заключил, че е била поразена не само кабината на самолета, но и крилото с левия стабилизатор, съобщава ТАСС.

Той посочи, че по крилото и част от левия стабилизатор има поражения, чиито "размери позволяват да се определи, че са нанесени от поразяващи елементи на ракета от комплекс Бук". В същото време, обаче, производителят твърди, че този модел вече ене е на въоръжение.