На исторически „Поход на солидарността” над милион души изпълниха парижките улици. Още толкова излязоха и в различни френски градове.

След хладнокръвните убийства на журналисти и полицаи във френската столица, при които живота си загубиха общо 17 души днес стотици хиляди излязоха, за да покажат, че защитават свободата на словото и демокрацията и осъждат тероризма.

Море от хората заля подстъпите към Паметника на републиката под погледа на трите женски каменни статуи, алегория на френските ценности: свобода, равенство и братство. Хората скандираха на площада: „Кой си ти? Аз съм Шарли!”.

Рамо до рамо с обикновените французи застанаха и близо 60 международни лидери – държавни глави, премиери и религиозни водачи от различни вероизповединия. България се представлява от премиера Бойко Борисов.

Всичко започна от „Площада на републиката”, а трите лъча на шествието се събраха на „Площада на нацията”, за да заявят шестващите още веднъж: „Всички сме Шарли, всички сме полицаи, всички сме евреи, всички сме французи!”.

При всяко прелитане на хеликоптер над събраното множество хората аплодираха и скандираха: „Благодарим на полицията!”. В атаките живота си загубиха и двама полицаи.

Анализаторите определят атентата срещу редакцията на френското хумористично издание „Шарли Ебдо” като френския 11 септември. Датата 7 януари е демаркационна линия и след нея Франция няма да е същата. Президентът Франсоа Оланд заяви преди шествието: „Днес Париж е столицата на света”.

Оланд за втори път през последните дни даде пример за национално единство, като покани на срещата на световните лидери и бивш държавен глава и негов опонент Никола Саркози.

Засилване на охраната на външните граници на ЕС

Успоредно със срещата в Елисейския дворец министри на вътрешните работи на 11 страни от Европа и на Съединените щати обсъдиха допълнителни мерки за роба срещу мрежите на международния тероризъм.

„Помолих да свикаме това спешно заседание, както направи Белгия миналата година след една престрелка в Брюксел. Сформирането на тази неформална група за консултации е наложено от явлението „чуждестранни бойци”, заяви френският министър на вътрешните работи Бернар Казньов.

Министрите се договориха за засилване на сигурността по външните на Европейския съюз граници. Италия се противопостави на идеята за анулирането на Шенгенския договор, а Испания предлага да се възобновят проверките на границите на Шенгенското пространство.

Всички държавни и правителствени ръководители запазиха минута мълчание в памет на жертвите. С тях заедно го направиха и мюсюлмански и еврейски и религиозни лидери.

От името на „Ислямска държава”

Междувременно Амеди Кулибали, който уби полицайка в парижкото предградие Монруж, а след това държа дузина заложници в еврейски кашерен магазин, обяви във видео, записано преди атаките и разпространено в интернет, че е действал от името на „Ислямска държава”. Френската полиция потвърди, че записът е автентичен.

Кулибали беше застрелян в петък от полицията в магазин за кашерна храна в предградие на Париж, след като уби четиримата си заложници. Във видеозаписа той заявява, че е действал в координация с братята Куаши, които ден по-рано атакуваха с калашници редакцията на „Шарли Ебдо”. При нападенията загинаха общо 17 души. Във видепосланието си Кулибали оправдава действията на терористите.

Полицията все още издирва жената на Кулибали, смятана за негов съучастник. Според полицейски източник 26-годишната Хаят Бумедиен вероятно е заминала за Турция.

Екстремистите не са мюсюлмани

Срещу думите на терориста застана братът на хладнокръвно екзекутирания полицай пред редакцията на „Шерли Ебдо”, който призова да няма насилие.

Заради убийството на Ахмед Мерабе хиляди хора написаха в профилите си в социалните мрежи „Аз съм Ахмед”. Роденият във Франция мъж от алжирски произход е работел от 8 години в полицията и наскоро се е дипломирал като юрист, за да се отдаде на мечтаната от него работа - съдия следовател.

„Колегите му го определяха като отдаден докрай на работата си. Ахмед... имаше желанието да се грижи за майка си и за близките си като глава на семейството, след смъртта на баща му преди 20 години”, каза брат му и подчерта, че именно Ахмед е бил мюсюлманин, а не екстремистите, които го убиха.

От своя страна майката и сестрите на убиеца от магазина „Ипер кашер” Амеди Кулибали осъдиха действията му и изразиха съболезнования на близките на неговите жертви.

Междувременно стана ясно, че четиримата мъже, убити при заложническата криза в еврейския хранителен магазин в Източен Париж ще бъдат погребани заедно в Израел във вторник.

Драконовските мерки за сигурност си личаха около държавните лидери. Сред стотиците хиляди хора обаче полицаите и снайперистите по покривите останаха невидими.

  • Мнима жертва на атентатите в Париж осъдена на 6 месеца затвор
  • Измина една година от атентатите в Париж
  • Година след парижките атентати животът във Франция стана по-суров
  • Франция почита загиналите при терористични нападения на 19 септември
  • „Приятел” на парижките атентатори хванат с българска лична карта
  • Френските служби знаели за атентатите в Париж 141 дни по-рано
  • Двама бежанци, задържани в Австрия, са разпознати като джихадисти от Париж
  • Белгийските власти откриха квартирите на част от парижките атентатори
  • Появиха се кадри на бягащия Салах Абдеслам
  • Намалиха нивата на терористична заплаха в Брюксел