Ако атомната бомба от Хирошима избухне в центъра на София, зоната на поражение би се простирала от Централните софийски гробища на север до хотел "Хилтън" на юг, и от булевард "Константин Величков" на запад до "Моста Чавдар" на изток. Експлозията би убила на място около 94 000 души и би ранила още около 138 000.

Тези ужасяващи детайли разкрива интерактивна карта на потенциалните поражения от атомни взривове, разработена от американския ядрен историк Алекс Уелърщайн от Института за технологии "Стивънс" (Stevens Institute of Technology).

 

Уеб-платформата NukeMap позволява на потребителите да изберат който и да е град от световната карта и след това да пуснат атомна бомба върху него. Платформата дава възможност за избор на вида и мощността на бомбата, както и височината на детонацията. 

В зависимост от избраните параметри алгоритъм изчислява разрушенията и потенциалните жертви. В периметъра влизат няколко зони на поражение, оцветени в различен цвят. 

 

Оцветената в жълто зона в центъра на картата е самият огнен взрив. При избор на бомба като тази от Хирошима, огънят в центъра на София (пл. "Света Неделя") би изпепелил всичко в радиус от 180 метра, или зоната от Министерския съвет и Президенството до метростанция "Сердика".

Червеният цвят показва зоната на поражения от ударната вълна от 14 тона на квадратен метър. Въздушното налягане би сринало или повредило сериозно дори солидни бетонни конструкции, а смъртността би достигнала 100 процента.

В зелено е показана зоната на поражение от радиация. При удар със смъртоносна доза ще бъдат облъчени всички хора от метростанция "Опълченска" до Софийския университет "Св. Климент Охридски".

След това сивата зона на картата показва докъде биха се простирали пораженията от отслабващата ударна вълна от 3 тона на квадратен метър.

Най-външният кръг, който е жълт, показва обсега на термалната радиация. Тя би причинила изгаряния от трета степен. 

На днешния ден преди 70 години САЩ пускат първата атомна бомба над Хирошима, Япония. Устройството носи кодовото име „Little Boy” ("Момченцето"). По данни на американските военни то убива на място 66 000 души, повечето цивилни. Ранени са поне 69 000 души. Общата смъртност от атомната атака над Хирошима достига 140 000 души. 

На 9 август САЩ пускат втора бомба, този път над Нагасаки. По данни на американските военни „Fat Man” ("Дебелакът") убива на място 39 000 души и ранява още 25 000. В тази статистика не влизат тези, които умират по-късно от остатъчната радиация и от раните си.