Американският президент Доналд Тръмп призова Северна Корея да започне преговори за прекратяване на ядрената си програма.

Той отправи посланието след среща с южнокорейския си колега в Сеул.

Смекчавайки видимо тона след предишната си войнствена реторика, Доналд Тръмп каза, че се надява да не му се наложи да използва военни средства срещу Пхенян.

Двамата президенти призоваха Китай и Русия да окажат натиск върху Северна Корея да се откаже от ядрените си амбиции и съобщиха, че Сеул премахва ограниченията върху ракетите си, както беше договорено през септември.

Тръмп кацна със съпругата си Мелания на официално посещение в „опасна” близост до Северна Корея. Визитата се очаква да доведе до ново напрежение между двете Кореи, а президентът беше посрещнат с множество протести в Сеул.

Снимка: Reuters

Някои размахваха плакати с надписи "Не на войната" и "Не на Тръмп, не на войната, да на мира".

Снимка: Reuters
Близо до президентството в Сеул се събраха хора, които протестираха срещу Тръмп. Те носеха плакати, на които пишеше "Тръмп, не си добре дошъл!".

Белият дом заявява, че визитата на Тръмп цели да демонстрира решимостта на САЩ по отношение на по-твърдия си подход към севернокорейските ядрени и ракети заплахи, но мнозина в региона се опасяват, че по-нататъшните военни президентски реторики биха могли да увеличат потенциала за опустошителен военен конфликт на Корейския полуостров.

Снимка: Reuters

По време на среща с военни командири по въпроса за Северна Корея, Тръмп каза пред репортери: "В крайна сметка всичко ще се нареди, винаги така става, трябва да се наредят нещата." Той похвали президента Муун за подкрепата, независимо от различията в начина на справяне със Северна Корея и по отношение на търговското споразумение между Съединените щати и Южна Корея.

Снимка: Reuters

Когато двамата лидери по-късно проведоха официални разговори след сложна церемония по посрещането извън президентската Синя къща в Сеул, Муун каза на Тръмп, че се надява, че посещението му ще облекчи тревогата на Южна Корея над Северна Корея и ще служи като "повратна точка за разрешаването на ядрения въпрос".

Снимка: Reuters

По време на втория етап от посещението на Тръмп в пет държави той обиколи лагер "Хъмфри", който се намира на около 100 километра от границата с Северна Корея.