Пловдив е един от най-древните градове в Европа и е обитаван вече 8 000 години без прекъсване. Това богато минало несъмнено е предпоставка за наличието на множество археологически обекти. От Община Пловдив обаче отдавна са осъзнали, че за да засилят позицията на града на европейската туристическа карта, трябва да дадат възможност на посетители не само да видят уникалните находки, открити в недрата на Пловдив, но и да разкажат тяхната история на съвременен език.

През последните няколко години в Пловдив кипи усилена работа по реконструкцията на основни исторически обекти, а уникалното за всички проекти е, че обектите буквално заживяват нов живот в крак с времето. Около археологическите паметници се издигат модерни инсталации и мултимедийни прожекционни зали. От скоро в Стария град в Пловдив заработи и първият в България дигитален денонощен туристически информационен център, снабден с устройство, предоставящо информация за града, банкомат, машина за кафе и напитки.
Сред едни от най-нашумелите реновирани обекти е и впечатляващият Римски Стадион. По-голямата част от него се намира под Главната на града, но северната му част е открита за посещения на площад „Римски стадион“. Там посетителите имат възможност да слязат на нивото на античния Филипопол, да разгледат отблизо останките на великолепната сграда и да се запознаят с древните игри, провеждани на Стадиона, благодарение на модерна 3D мултимедийна зала. Руините са снабдени и с асансьор за хора в неравностойно положение. От колони в краищата на стадиона звучи приятна музика, а в обект е поместен и информационен център.

От 2013 година отворени за посещение са и невероятните руини на Малката базилика – свидетелство за ранния християнския живот в района. Новоизградената сграда, представлява модернистична препратка към предполагаемата архитектура на храма и съхранява ценните останки на базиликата. Постройката е и носител на приза „Сграда на годината“ в категорията „Консервация и реставрация на културно-историческото наследство“. В музея може да се насладите на пищна мозайка с живописни и геометрични образи от пети век, а целият разказ за ранно-христянския живот по нашите земи е пресъздаден в кратки 3D филмчета.

Тази година, за радост на пловдивчани и гости на града, бе открита и обновената Цар-Симеонова градина и Пеещите фонтани. Великолепният паметник на парковото изкуство пресъздава духа на Княжеска България и същевременно предлага модерно зрелищно шоу с музика и светлини. Атрактивните Пеещи фонтани могат да бъдат чути всеки четвъртък, петък и събота вечер, а през останалото време жителите и посетителите на града могат да се насладят на светлинната феерия на езерото, вплетена в закачливата игра на водните струи.
Една от оживените реновации покрай спечелването на титлата Европейска столица на културата засяга не определен обект, а цял квартал. Става въпрос за прословутия „Капан“. Районът се намира в центъра на града, но дълги години беше в занемарено състояние. От 4 години Община Пловдив и Фондация „Пловдив 2019“ полагат целенасочени усилия за съживяването на квартала и превръщането му в център на творческите индустрии. Благодарение на това днес там има множество галерии, работилници, студия, уютни арт заведения и магазини, които оформят очарователния и колоритен облик на „Капана“ и изпълват града със стойностно съвременно културно съдържание.

Реставрациите и модернизациите в Пловдив продължават и тази година с обекти като Голямата Базилика, площад „Централен“  и Форума, които ще бъдат важна част от приказката за Античния Филипопол. Реконструкции ще има и в Стария град, като там се планира ремонт на емблематичната възрожденска сграда на Етнографския музей.

Дори вече да сте били няколко пъти в Пловдив или даже да живеете там, има смисъл да се разходите в него отново. Градът продължава да изненадва и да предлага нови атракции, да възражда забравени истории и да разказва нови.