Сили на полицията, жандармерията и ДАНС започнаха мащабна операция срещу екстремизма на територията на България.

Намерени са флашки, книги, рекламни материали, снимки и знамена, по информация на bTV - свързани с радикален ислям и "Ислямска държава". Някои от задържаните опитали да изхвърлят флашките в тоалетната.

Някои от адресите на обиските съвпадат с центровете на разпространение на радикални фундаменталистки послания, които излязоха на бял свят във връзка с делото срещу 13-те имами, осъдени през март за противодържаван пропаганда и насаждане на верска нетърпимост.

До момента са арестувани 24, сред които - ходжи и имами.

Акцията трябва да се състои по-късно, но заради грешка на деловодителка разрешението било публикувано и това наложило да се действа веднага.

На познат адрес

Малко след сутрешната молитва, тежковъоръжени полицаи обградиха джамията в пазарджишкия квартал "Изток". Тя е единствената у нас, която не е част от официалното мюсюлманско вероизповедание у нас (заради това и Главно мюфтийство се разграничи от днешните събития).

Вътре бе и имамът Ахмед Муса Ахмед, който в началото на годината беше осъден за проповядване на радикален ислям. След обиск на джамията „Абу Бекир”, Муса беше задържан.

От джамията са иззети книги и компютър. Проверени са и къщите на близки до Ахмед Муса.

„Търсят радикален ислям и ще го намерят! (...) Правят си акции Европа да им повярва. връзки с ислямска държава нямаме”, заяви председателят на джамийското настоятелство Яшар Мустафа.

По официална информация от ДАНС, над 40 адреса са претърсени в Пазарджик, Пловдив, Асеновград, Смолян и Хасково.

От родното ФБР посочват, че се разследват престъпления според чл. 108 ("Който проповядва фашистка или друга антидемократична идеология или насилствено изменяне на установения от Конституцията на Република България обществен и държавен строй, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба до пет хиляди лева") и чл. 407 ("Който върши по какъвто и да е начин пропаганда за война, се наказва с лишаване от свобода до осем години") от Наказателния кодекс.

Ахмед Муса Ахмед
Снимка: Ладислав Цветков

Извършват се изземвания на забранена литература и претърсвания в ромската махала във връзка с това, че се ползват материали, свързани с "Ислямска държава".

Около 100 души се събраха пред блокираната от жандармеристи джамия. Те твърдяха, че не знаят причината за полицейската акция и децата им не са отишли днес на училище. Пред училище „Димитър Гачев” в ромския квартал "Изток", намиращо се в близост до джамията, също имаше кола на жандармерията. Малко преди 12 ч днес блокадата беше вдигната.

Арест и в Асеновград

Акцията на ДАНС в пловдивския квартал Столипиново срещу пропагандиране и подстрекаване към война е продължила много кратко време и се е съсредоточила в района около стария пазар, до училище "Найден Геров", предаде БГНЕС.

Една част от най-големия ромски квартал в Европа се самоидентифицират като турци, повечето са мюсюлмани, но има и протестанти, и християни. Малко са мъжете с бради в квартала, а жени с бурки изобщо няма.

След акцията кварталът продължи нормалния си ритъм на живот без никакви явни вълнения.

В рамките на акцията на ДАНС, която продължи и в Асеновград, бе задържан ходжата Тефик, познат и като Стефан, от ромския квартал "Лозница". За разпит бе отведена и жена с бурка.

По информация на bTV, арестуваните имали магазин, където давали стока на вересия и убеждавали съседите си да слушат проповедите им за радикален ислям. Местни разказаха, че на жените се плащало, за да носят бурки.

„Те ги обвиняват ,че са радикали, ама не са радикали. Aз съм сунит, нали, нормален мюсюлманин. Тея са малко по-дълбоко във вярата – но не са лоши хора”, коментираха близки на задържаните.

Претърсени са два адреса, които по наша информация са в пограничния край - Харманли и Свиленград. Иззети са компютърни конфигурации. Тук няма задържани лица.

От районното мюфтийство в Хасково съобщиха, че техни имами не са викани на разпит.

Там преди три години бе постановена първата  в страната  условна присъда за разпространение на радикален ислям. Получи я търговецът Кадир Кадир, който обаче  не е   бил обект на сегашната акция на ДАНС.