„Качих се на трибуната при Ахмед Доган, насочих пистолета към него, но не с цел да го убивам, а да го сплаша”, това заяви пред Софийския районен съд нападателят на  Ахмед Доган. Октай Енимехмедов се обърна към магистратите с думите "уважаеми народни представители".

„Уважавам законите на България. Държавността е мой приоритет. Може би от възрастта, в която съм и идеалите, които имам, ме подтикнаха да извърша това действие, за което не съжалявам. Съжалявам единствено, че пистолетът ми засече”, добави Енимехмедов, който бе доведен в съда под засилена охрана от следствения арест на бул. „Г.М. Димитров”.

"В полза на обществото"

„Относно миналото ми – правил съм престъпления, за които съм си поел отговорността. От години насам полагам усилия да допринеса с нещо за обществото. По-скоро мисля, че не съм заплаха, а съм в полза на общество. Бих могъл да съм заплаха за тайното общество на ДПС”, продължи с речта си Енимехмедов, отговаряйки задочно на официалните справки за криминалното му минало и на различните твърдения за престъпното му битие, публикувани в медиите на базата на „неофициални източници”.

„Колкото до укриването ми, мисля, че по-скоро някой друг би имал такова намерение с цел да ме затрие”, добави 25-годишният мъж, с което отговори на аргумента на прокуратурата за постоянното му задържане, тъй като на свобода щял да избегне правосъдието.

„Надявам се на справедлив процес”, заключи Енимехмедов, който ползва услугите на служебен адвокат.

Преди да започне разглеждането на мярката му за неотклонение, той скри лицето си от камерите на журналистите и не отговори на въпроса им защо е нападнал Доган. В залата обаче ясно се видяха следите от побоя, който делегатите на конференцията на ДПС му нанесоха.

Брутална демонстрация

Определяйки действията на Енимехмедов като брутална демонстрация, прокурорът Чавдар Железчев поиска постоянното му задържане в ареста.

Обвинителят изтъкна, че Енимехмедов е направил три опита да стреля срещу Доган (досега се говореше за два опита, а и толкова се виждат от записите на телевизионните камери - бел. ред.) и добави, че това деяние се отличава с особена дързост и представлява изключителна обществена опасност.

Адвокат Боряна Аврамова контрира, че Енимехмедов е студент, отличаващ се с много добри резултати и негови колеги свидетелстват, че той е "изключителен човек, който винаги се стреми към най-доброто". След кратък размисъл съдът не прие тезата на служебния защитник.

Свидетелят Кокинов

Докато четеше определението, с което задържа за постоянно в ареста 25-годишния бургазлия, съдията посочи сред свидетелите и името на градския прокурор на София Николай Кокинов.

Представителят на районната прокуратура Железчев обаче не пожела да каже защо Кокинов е свидетел, изтъквайки, че това е следствена тайна.

Трябва да се отбележи, че Кокинов бе сред представителите на институциите, които отидоха незабавно в НДК след нападението.

На следващия ден новият председател на ДПС Лютви Местан обяви, че трийсет минути след атентата Кокинов заявил "категорично и еднозначно" пред Ахмед Доган: "Ще повдигнем обвинение за опит за убийство".

Местан добави, че Кокинов веднага е разговарял с Енимехмедов, който му заявил, че "искал да убие Доган".

ДПС използваха именно това, за да поискат международно разследване, тъй като в последствие нападателят не бе обвинен в опит за убийство, а в хулиганство и закана за физическо ликвидиране.

  • Октай Енимехмедов излезе на свобода
  • Октай Енимехмедов влезе в затвора в Бургас
  • Енимехмедов получи 3.5 години затвор – за хулиганство и закана
  • Възможно ли е новият парламент да се окаже с депутат по-малко?
  • 3,5 г. затвор за Октай Енимехмедов
  • Октай Енимехмедов искал да накара Доган да се "изпусне"
  • ВАС връща на работа уволнен заради нападението над Доган полковник
  • Октай Енимехмедов не е могъл да убие Доган
  • Доган показа незаинтересованост по делото срещу своя нападател
  • Ахмед Доган пак блокира делото срещу своя нападател