На няколко минути от кошмарния трафик в Торонто се намира неочакван природен оазис. Изграден благодарение на строителни отпадъци, днес паркът „Тони Томпсън” е дом за стотици видове близо до сърцето на най-големия град в Канада, разказва „Ройтерс” във фоторепортаж.

Разположено в езерото Онтарио, жителите на Торонто с любов наричат образуванието Пясъчната коса „Лесли стрийт”, въпреки че обикновено този вид наносни ивици се формират по естествен път – при прякото действие на вълните и крайбрежните течения.

Снимка: Reuters

Образуването на „пясъчната коса” в случая започва преди повече от 60 години със струпването на пясък и почва от изкопни работи и бетонови отпадъци. Първоначално мястото е предвидено за пристанищно оборудване, но в края на 70-те трафикът в езерото намалява и мястото постепенно се превръща в парк.

И докато от понеделник до петък камиони продължават да стоварват строителни отпадъци на определените за това места, през почивните дни десетки колоездачи, любители на птици или просто на разходките сред природата могат свободно да поемат по дивите пътеки на дългия вече 5 км парк.

Снимка: Reuters

Повече от 100 000 души посещават годишно Пясъчната коса „Лесли стрийт”, като мястото е дом за 300 видове птици. Образуванието предоставя добри условия и за десетки растения.

Снимка: Reuters

Колонии на чайки и корморани до местата за плажуване привличат ентусиасти с бинокли по изгрев. Любителите на пеперуди са чести посетители в края на лятото, докато рибарите са най-честата гледка по бреговете и малките мостове на парка.

Снимка: Reuters

Според природозащитници фактът, че мястото постепенно се е превърнало от безжизнена купчина строителни материали в жив организъм, означава, че неговото развитие не е спряло.

През годините не се е минало и без битки срещу застрояването. Още през 1977 г. е основана организацията „Приятели на Пясъчната коса”, чиято цел е да запазят мястото отворено за всички и в естествения му вид. До момента те са успели да се преборят с плановете за хотел, амфитеатър, правителствено пристанище, яхтени клубове, паркинги, къмпинги.

Снимка: Reuters

„Както медът привлича пчелите, така свободните места привличат плановете”, казва организацията на сайта си и уверява, че ще продължи да защитава парка, така че той завинаги да може да се ползва от обществото.