Жива верига спря събарянето на тютюневия склад на "Ориент Табако" в Пловдив, който е част от т.нар. "Тютюнев град", и е паметник на културата, предаде репортерът на bTV в региона.

Сградата е частна собственост, но макар да е паметник на културата, общината е издяла разрешение за събаряне.

Инвеститорът пък има намерение да строи бизнес сграда.

Съборената сграда обаче е част от историята на Пловдив и затова местните хора негодуват. Освен това при събарянето са унищожени стенописи на големия художник Вълчан Петров.

"Това е мястото, което е вдъхновило Димитър Димов да напише "Тютюн", това е "Никотиана", а нея вече я няма и не знам кое пазим", обяснява Владимир Петров.

"Стовариха тук железата уж да укрепват да не падат камъните... А то не за укрепване на сградата, а за бутане било", казва Дора Бодурова.

Сред протестиращите бяха и много от архитектите в Пловдив.

"Сградата попада в групов паметник на културата по ул. "Иван Вазов" и дори да не е индивидуален паметник, пак всичко трябва да мине през института за паметници на културата да се съгласува. А не е минало", казва арх. Вили Раева.

От общината дадоха неясно обяснение как се е стигнало до издаването на разрешение.

"Все пак е издадено разрешение – проверяваме документите, не можем да кажем нищо в момента. От нас не е издавано, ако е издавано, във времето ще проверим кога е влязло в сила", казва зам.-кметът на Пловдив Димитър Кацарски.

"Премахването става в момент, в който ние чакаме писмо от националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) да ни уведомят и да ни покажат заповед от министъра ,че това е паметник на културата", коментира по-късно кметът на Пловдив Иван Тотев.

Министерството на културата започна незабавна проверка.

От там обещаха, че ако се наложи, и те ще наредят спиране на разрушаването.

Тютюневият град е включен в програмата на Пловдив за 2019 г., когато градът ще бъде културна столица на Европа.

Сградата е построена през 20-те години на миналия век и е емблема на Тютюневия град - целия квартал между ул. "Иван Вазов" и бул. "Христо Ботев". Първият собственик няма преки наследници, а впоследствие сградата беше продадена два пъти. През последните 20 години складът пустее.

За три седмици това е вторият паметник на културата в Пловдив, унищожен по неясни причини. На 19 февруари изгоря Орта мезар – Еврейската баня, сграда от края на XVI в., припомня БГНЕС.

През деня сградата на общината в Пловдив беше обсадена от над 100 души, които донесоха тухли и останки от съборения склад, информира агенцията.

Грамадата запречваше входа на общината, а охраната ги изнасяше встрани, докато протестиращите ги връщаха обратно.

След като още вчера в неделния ден медиите разпространиха новината, че складът се събаря, работата бе преустановена. По данни на хора, живеещи в съседство, тежката техника е преместена в 2 ч. през нощта. Днес на обекта няма машини.

Същевременно окръжната прокуратура в Пловдив възложи проверка за длъжностни престъпления, включително евентуално противозаконно издаване на разрешение за разрушаване на недвижима културна ценност.

В рамките на проверката ще се изясняват както статутът на сградата, така и законосъобразното извършване на процедурите, свързани с даването на разрешение за нейното събаряне.

Срокът, определен от наблюдаващия прокурор за приключването на проверката, е 30 дни.