Над 6000 работници излязоха на протест. Хората се обявиха срещу пенсионната реформа и политиките в областта на доходите, които кабинетът предвижда от догодина. В шествието се включиха хиляди работници от различни сфери – там има миньори, учители, хора, заети в производството. Демонстрацията започна от площад "Македония" и около 12.30 часа стигна пред сградата на парламента, преди да приключи в ранния следобед.

Протестът бе срещу бюджетите на държавата и на държавното обществено осигуряване за догодина, които бяха гласувани от депутатите на първо четене. От КНСБ не са съгласни с доста от заложените в тях идеи. Сред тях плановете за увеличение на стажа и възрастта за пенсиониране с 4 месеца на година за най-масовата трета категория труд.

Синдикатите не са доволни с доста от нещата, които правителството планира за следващата година в държавния бюджет и бюджета на Държавното обществено осигуряване.

„Пенсионната реформа е грешна, готови сме да я разглеждаме и на части – на база събираемост, условията за пенсиониране. Сега има само увеличение на пенсионния стаж. Едно поколение износи кръста на увеличението”, коментира пред bTV президентът на КНСБ Пламен Димитров.

„Ние заявихме своята позиция – очаквам да се постигне плаващо мнозинство за замразяване на възрастта, за да могат хората да се пенсионират поне следващата година”, настоя той.

Протестното шествие на КНСБ водеше миньорът Румен Каров. С бургия в едната ръка и бастун в другата. „Ето това е 22 милиметрова бургия, миньорска - вразумява, удря всичко, не подбира, събаря по двама-трима. Ако това искат, сме говоти”, каза той.

Учители, охранители и железничари - всички са срещу плановете за вдигане на стажа и възрастта за пенсия с по 4 месеца на година. „По сегашната реформа трябва да се пенсионирам на 65, ако доживея, защото системата е такава, че тя те смачква”, коментира и работникът в БДЖ Иван Вълев.

Протестиращите внесоха декларация с исканията си в Народното събрание. Опозицията и Патриотичният фронт ги подкрепиха.

Идеи за пенсионната реформа

Властта, синдикатите и работодателите все още търсят консенсус за плавното увеличаване на възрастта за пенсиониране. Според идеята на ГЕРБ за пенсионна реформа тя трябва да расте с по 4 месеца всяка година. Социалният министър Ивайло Калфин от АБВ обаче предложи темпото да се забави до 2 месеца на година и търси консенсус за това.

„Възрастта трябваше да започне да се качва от 2017 г. Лансираме идеята за плавен преход, защото иначе се отстъпва от принципи”, коментира вицепрезидентът на КНСБ Чавдар Христов в предаването „Тази сутрин” в четвъртък.

Бившият социален министър от НДСВ Христина Христова обаче подчерта, че синдикатите трябва да протестират срещу това, че няма цялостна пенсионна реформа. „Трябва да увеличаваме приходите и да намаляваме разходите, иначе системата няма да работи”, посочи тя.

Чавдар Христов припомни драстичното увеличение на възрастта и стажа за пенсия с пенсионната реформа от 1999 г. „Възрастта на жените се е повишила с 5 г. и 8 месеца, а стажа – с година и 4 месеца. За това време продължителността на живота на жените се е увеличила много малко”, посочи той.

„Шоково е, но е неизбежно. Едно поколение и най-масовата трета категория обаче понасят цялата тежест. Необходими са мерки за насърчаване на труда в предпенсионна възраст от държавата”, препоръча Христина Христова.

Накрая и двамата се обединиха около тезата, че пенсионната система ще започне да функционира добре, когато се увеличат и доходите на българските граждани.

Една пенсионерка от Разлог

Райна Тренчева от Разлог вече втора година чака да се пенсионира. Възрастната жена трябва да излезе в пенсия на 7 януари 2015 г.. За седем дни обаче тя няма да се класира и ще попадне сред хората, които ще работят още няколко месеца.

Райна Тренчева работи като санитар в болницата. Миналата година трябвало да се пенсионира, но я хваща увеличението и работи още 8 месеца. Сега чакала с нетърпение датата 7 януари, за да излезе в пенсия и да гледа внучетата си.

„За седем дни! На 7 януари 2015 г. правя с осемте месеца, които ми са от 2014 г. Сега казват с 2 месеца, след това с 4 месеца и ние вече сме така настроени, не знаем кога ще бъде това нещо. Не може всяка година да се удължава. Преди беше на 55 години, 57, 58, сега е 60, 60 и нещо, ние не можем да издържим вече на това темпо”, оплаква се възрастната жена.

С всеки изминал ден Райна все по-трудно върши работата си. Изморява се по-бързо и вече иска да си остане у дома. Плаши я и неизвестността.

„Притеснява ме, защото вече годинките са си 61, работата си изисква нейните условия и трябва да работим. Нямам никаква яснота, не знам кога ще бъде точно. То и за жените, и за мъжете трябва да се определя, жените по-бързо остаряваме и трябва да бъде сигурно различно”, коментира Райна Тренчева.