Неделята за пореден път се превърна в ден на национален протест. Днес обаче недоволните бяха значително по-малко, а общото помежду им - не толкова гневът срещу монополите, а скандалите и разцеплението.

В столицата излезлите по улиците не повече от 200 души, успяха да се разделят на три отделни лъча, да скандират на различни места и с различни искания. Скандалът сред гражданите избухна минути след началото на шествието, защото протестът се оказа организиран от няколко движения с различни неформални лидери.

Шествието под мотото "Народът срещу олигархията” имаше сборен пункт пред сградата на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).

Разцепването на лъчовете е резултат от различните организатори са самите протести. Янко Петров, който е един от лидерите на шествията коментира, че политически партии се опитват да използват недоволството на гражданите като представят свои лидери за организатори на протестиращи.

За кратко по обяд столичани блокираха "Орлов мост", лягайки на платното. По този начин те са изразили недоволството си, защото полицията не позволи да минат през светофара и да спрат трафика за по-дълго. Различните лъчове се обвиниха взаимно в политизиране и се чуха викове "предатели".

Част от исканията бяха против мафията, действията на ЕРП-тата и монополите. Чуха се призиви веднага да бъдат пуснати 3 и 4 блок на АЕЦ Козлодуй, да се прекратят изпълнителните и съдебните дела на ЕРП, ВиК, топлофикациите и банките срещу техни клиенти. Също така и да се развалят концесиите на злато и да не се приватизира нито БДЖ, нито ВМЗ „Сопот”.

36-ти ден на недоволство из цялата страна

Във Варна повече от 1500 души се събраха пред общината в неделя сутринта. Множеството се отправи първо към сградата на компанията "Енерго-про". 

Варненци поискаха оставката на общинския съвет. Разединение обаче имаше и в морската столица. Някои от хората искаха да се оттегли местния парламент, а други точно обратното. Шествието също се раздели на лъчове.

Полицията задържа за кратко Мартин Демирев, който в началото на вълната от недоволство напръска с лютив спрей Иван Петров, един от лидерите във Варна.

Протестиращите в морската столица стигнаха до жп карата, където не позволиха на влака за София да потегли по разписание в 13:35 часа. Те забавиха и влака за Шумен, който трябваше да потегли в 13:45 часа.

Протестът във Варна приключи около 16:00 часа пред сградата на известен варненски хотел на бул. „Княз Борис I”, където хората издигнаха символична грамада в памет на Пламен Горанов, който почина след самозапалване. До края на протеста останаха около 60 души, които скандираха „Мафия” и „Оставка”.

В Пловдив сборен пункт беше Централната поща. Там около 200 души се събраха и блокираха булевард "Шести септември.

Въпреки че десетки протестиращи пристигнаха на гарата с намерение да блокират влакове, полицейски кордон препречи достъпа им. Пътническият влак за София потегли по разписание в 14:00 часа.

36-тият протест в града под тепетата приключи минути преди 15:00 часа.

В Добрич на Заговезни протестиращите скандираха, че „Няма прошка за политическата стоножка". И поискаха от Президента отново да свика Народното събрание, за да гласува исканите от тях промени в изборния кодекс.

Организаторът на протестите в Добрич Пепа Рашева заяви, че ако президентът откаже да изпълни волята на народа, гражданите ще поискат и неговата оставка.

Протести имаше в още над 30 града в България. В Шумен хората се събраха под мотото „Да отворим очите на Темида".

Протестиращите символично пратиха съда „на съд” и изразиха недоволството си срещу слабите закони и бездействието на прокуратурата. Пред сградата на „Енерго-про” хората скандираха и срещу най-ниското намаление на цената на тока от трите ЕРП-та в България.

По-късно протестиращите блокираха за минути гарата в протест срещу приватизацията на БДЖ. Те спряха бързия влак от Варна за София, който навлизаше в гарата, но не попречиха на разписанието му.

Около 50 души в Благоевград скандираха срещу банките и искане за оставката на управителя на БНБ Иван Искров.

Партиите на протеста

В същото време вече се родиха и партии на протестиращите. Вчера стачкуващи от цялата страна учредиха Общобългарско движение "Освобождение" и дадоха заявка за участие в изборите.

Очаква се днес да бъде създадена и още една формация.
По предварително обявената информация, под името "Българска пролет", която ще обедини граждани, участници в масовите протести, недоволни от бедността и статуквото през последните 20 години.

  • Президентът издава указ за изборите за кмет на Варна
  • Варненци ще избират кмет на 30 юни
  • Бдение в памет на Пламен Горанов в 5 града
  • От юли пада монополът на ЕРП-тата
  • ЕС се намесва, ако България застраши ЧЕЗ
  • Варненци поискаха оставката на общинарите с торба охлюви
  • До два месеца ДКЕВР решава за лиценза на ЧЕЗ
  • Протестиращите от палатковия лагер във Варна обявиха гражданско неподчинение
  • ЧЕЗ отказа да плати обезщетения за токов удар, оправда се с буря
  • ДКЕВР съставила 23 акта на ЕРП-тата, съдът ги отменил