Протести под надслов "Да запалим монополите" се проведжат в цялата страна на днешния 17 февруари. Народното недоволство „избухна” в 35 града на България с участието на стотици хиляди граждани. Из цялата страна електроразпределителните дружества бяха освиркани и замеряни с домати, яйца, картофи и т.н. В столицата се стигна до масов бой между полиция и демонстранти. Опитът на жандармерията да избута хората от сградата на ЧЕЗ доведе до обстрел с камъни.

Блокади на пътища и арести имаше из цялата страна. Пътят за Кулата беше блокиран на три места - край Дупница, Благоевград и Петрич. 16 години след знаменитите Барикади, Дупница отново излезе на протест и затвори главния път. Протестиращите пробиха полицейския кордон и излязоха на пътя с мощни скандирания. Майки с малки деца застанаха пред автомобилите и не ги пуснаха да минат в продължение на час. В Благоевград пътят също беше блокиран. Там 10 000 излязоха на протест срещу високите сметки за ток. Без разрешение от полицията, хората излязоха на пътя, а след сблъсъци с униформени петима бяха арестувани за кратко.

В София началото на протеста бе от 11 ч на ул. "Славянска", пред МИЕТ. С освирквания "мафия" и "оставка" и обстрел с яйца протестът пред ведомството се отправи към Народното събрание. Там гражданите мятаха домати по сграда. Имаше засилено полицейско присъствие, което съпровождаше протеста. Сред хората, които наброяваха над 6000, имаше дори майки с детски колички.

Меле


Столичани дават максимум още една седмица на управляващите да изпълнят исканията им. В противен случай ги искат „вън от властта”. После тълпата се отправи към Орлов мост, където вече се събраха десетки хиляди столичани, и блокираха движението. Групи полицаи и жандармеристи с протектори и щитове охраняваха протеста.

След това множеството се насочи към централата на ЧЕЗ. Там се стигна до масов бой между гражданите и полицията. Полицейската блокада препречи пътя на протестиращите, които започнаха да блъскат патрулките. Започнаха да валят празни бутилки, яйца и малки камъни. Към момента няма задържани участници в шествието.

"Агресивни действия на част от протестиращите в София наложиха намесата на органите на реда", съобщава пресцентърът на МВР. Посочва се, че част от присъстващите са започнали да чупят пътна настилка и да я хвърлят по полицейските служители, опитвали са да обърнат патрулки и са насочвали сълзотворни спрейове срещу полицаите. При намесата не са използвани помощни средства, допълват от полицията.

Според неофициална информация на bTV има спусната заповед да не се арестуват протестиращи, за да не се нагнетява напрежението. Гражданите, които са влезли в сградата на ЧЕЗ, се извеждат от униформените и се освобождават.

Снимка: Ладислав Цветков
Четирима мъже, двама от които непълнолетни, са били отведени в полицията, за съставяне на актове и разпити. Тепърва полицаите ще гледат и записите от камерите в района на шествието, за да установят авторите на други хулигански прояви.

Отведените в районното непълнолетни са били без документи за самоличност и вече са предадени на родителите. Другите двама мъже ще бъдат освободени след разпит.

Единият от тях е бил въоръжен с нож, а другият е задържан, защото обръщал кофи за боклук.

„Полицаите изрично са предупредени да не допускат агресия. Това са хора имат праг на нервите. И вие да сте подложени на канонада от камъни, никой не знае как ще реагират. През цялото време имаше група протестиращи, които много ни провокираха и това им беше целта”, коментира Младен Маринов от Охранителна полиция, СДВР.

След като скандалът позахитна, хората тръгнаха към Президентството. При преминаването си покрай сградата на Министерството на финансите, протестиращите я замериха със стъклени бутилки.

"Буда, ние не сме будали"


"Искаме от Евросъюза едно международно разследване на целия преход от 23 години, защото смятаме, че са извършени прекалено много престъпления". Това каза организаторката на днешния протест срещу ЧЕЗ в Благоевград Люси Манова.

Снимка: Ладислав Цветков
Над 10 000 души блокираха площада пред Катедралата във Варна. Недоволните развяваха националния трибагреник. Звучаха революционни песни. Издигнати бяха и много плакати, сред които се откроява този с надпис "Буда, ние не сме будали".

Над 5000 пловдивчани пък протестираха пред сградата на ЕVN. Някои хвърлят домати към полицаите. Хората носят лозунги, на които пише "Надпартиен протест" и "Край на апатията". Протестиращи хвърляха яйца срещу касите на "Енерго-про" във Велико Търново. Над 2000 дупничани пък блокираха главния път Е-79.

Малко след 11 ч около 2000 протестиращи срещу високите сметки за ток, с български знамена, се отправиха към центъра на в Пазарджик.

Митинг под надслов „Дърво за „Енерго-Про” започна в Шумен. Местните имат договорка да разговарят с представител на „Енерго-Про”. В Стара Загора шествието събра около 1000 души.

Врачани поискаха на протест евтината електроенергия от АЕЦ "Козлодуй" да се продава само на вътрешния пазар "в интерес на гражданите и обществото". Повече от 4000 жители на града се отзоваха днес на призива да участват в протеста.

„За миналия месец сметката ни е със 150 % увеличена - от 100 лева нормално потребление на 250 лева. Като платим и ние оставаме на свещи", заяви Емилиян Златарски от Бургас. В морския град 1000 души излязоха да изразят гнева си от солените сметки.

„Имаме собствен трафопост и собствена мрежа за ниско напрежение. И от енергото продължават да ни начисляват таксите за пренос на енергия ниско напрежение, за достъп до мрежата", заяви Благой Златев.

Със счупена витрина на Центъра за обслужване на клиенти на ЧЕЗ приключи първият протест срещу високите сметки за ток в Ловеч. Непълнолетен бе задържан от полицаите заради проявата. Патрулката, в която го вкараха униформените, бе заобиколена от протестиращата тълпа, която не позволи на полицаите да го откарат. След като дойдоха и родителите на момчето, то бе пуснато и събралите се хора се разотидоха.

В социалната мрежа се разпространява следният призив за участие в протеста: "Стани, стани, юнак балкански, от съд дълбок се събуди, вземи си сметките януарски и публично ги изгори!"

Народното недоволство се взриви в 35 града в страната. Това са София, Пловдив, Варна, Бургас, Хасково, Кнежа, Раднево, Ямбол, Стара Загора, Кубрат, Шумен, Свиленград, Разград, Левски, Гоци Делчев, Плевен, Ботевград, Самоков, Велико Търново, Ловеч, Кърджали, Добрич, Благоевград, Перник, Петрич, Кюстендил, Враца, Видин, Русе, Монтана, Дупница, Сливен, Сандански, Силистра и Пазарджик.

Във Варна, където демонстрантите традиционно бяха най-много, категорично отрекоха протестът да е политически. Пред bTV бившият футболист Иван Петров, който бе ранен след едно от предишните шествия, заяви, че варненци тепърва набират сила и нямат намерение да спират с недоволството.

Фалшив сигнал за взривно устройство в сградата на ЕVN в Асеновград бе получен на телефон 112 снощи, съобщиха от Областната дирекция на МВР. В 21,40 часа анонимен мъжки глас информирал, че в централата на електроразпределително дружество ще избухне бомба. Незабавно е бил извършен оглед в административната сграда, но взривно устройство не е било намерено.

Във Враца депутат от "Атака" се опита да "яхне" протеста, но едва се спаси от линчуване и множеството го изтласка.

Искания

Исканията на протестиращите са национализация на ЕРП-тата, премахване на всички посредници - НЕК да поеме тяхната функция, разсекретяване на всички договори в сектора Енергетика, търсене на отговорност на подписалите ги лица. Освен това демонстрантите настояват електроенергията, произведена от АЕЦ – Козлодуй, да се разпределя само на вътрешния пазар за нуждите на гражданите и обществото, както и да се премахне задължителното изкупуване на ел. енергията от НЕК.

Гражданите искат и индивидуални договори с топлофикационните дружества с право на прекратяване с едномесечно предизвестие от страна на клиентите/гражданите, уредите да отчитат в МВт/ч. и то реално изразходваната топлоенергия.

Премиерът Бойко Борисов отвърна на общественото недоволство с искане за оставка на новоназначения шеф на ДКЕВР Юлиана Иванова заради нелегалната й търговия с цигари. Тя на свой ред обяви, че напуска поста.
 
Очакваме вашите снимки и витеоматериали от протестите в рубриката "Аз, репортерът". Наши зрители ни пратиха кадри от шествията в Шумен и Варна.

  • Президентът издава указ за изборите за кмет на Варна
  • Варненци ще избират кмет на 30 юни
  • Бдение в памет на Пламен Горанов в 5 града
  • От юли пада монополът на ЕРП-тата
  • ЕС се намесва, ако България застраши ЧЕЗ
  • Варненци поискаха оставката на общинарите с торба охлюви
  • До два месеца ДКЕВР решава за лиценза на ЧЕЗ
  • Протестиращите от палатковия лагер във Варна обявиха гражданско неподчинение
  • ЧЕЗ отказа да плати обезщетения за токов удар, оправда се с буря
  • ДКЕВР съставила 23 акта на ЕРП-тата, съдът ги отменил