Гняв, блокиран път и скандирания "Къде бяхте досега?", "Катуница 2" и "Ела след седмица пак" съпровождаха визитата на вътрешния министър Румяна Бъчварова в Гърмен, където от няколко дни българи и незаконно настанили се роми са в конфликт, който ескалира.

Вицепремиерът, главният секретар на МВР Георги Костов, кметът на Гърмен, областният управител и представители на жителите на селата обсъждаха ситуацията няколко часа, но след края на срещата протестиращите останаха недоволни и отново блокираха пътя към махалата.

"Справедливостта трябва да е за всички, тъй като и ромите са български граждани. Фактът че представители на институциите са тук говори за сериозността на проблема и желанието ни да го разрешим. Ние ще приложим всички мерки, допустими от закона. Не може напрежението да продължи да съществува по този начин", каза Бъчварова, която подчерта, че не може да се премахнат домовете на хора, които няма къде да отидат.

Тя беше изпратена с нова порция освирквания и скандирания "Ела след седмица пак". Част от хората се насочиха към махалата в кв."Кремиковци", но жандармерията ги спря.

Общо 200 души развяха български знамена, като три от тях са обърнати – като при война.

Хората са категорични, че нямат проблем с ромите по принцип, а с тези, които са се настнаили незаконно и извършват престъпления.

"Това напрежение се дължи не на престъпност, това напрежение се дължи както чухте на това, че има определено чувство за безнаказаност, хората от селата тук си правят къщите по определени нормативни правила, а други нормативни правила биват заобикаляни", заяви главният секретар на МВР Георги Костов.

Жителите на Гърмен и Марчево дадоха една седмица на властта да изсели жителите на незаконната махала в гърменския квартал "Кремиковци" над Марчево.

Вчера се стигна до блокиране на пътища след масов бой с участието на българи и роми. Хората от селата твърдят, че са обект на непрестанни кражби от страна на жителите на махалата.

"Г-жо Бъчварова, харесваме Ви, обичаме Ви, но Ви молим да ни помогнете за проблема с ромите, защото той е основният в Гърмен. Чуваме по медиите, че Интерпол издирва този и онзи, а те са в кв. "Кремиковци". Никой не ги търси", каза на Бъчварова един от протестиращите.

Междувременно, от ДНСК обявиха, че над 120 сгради край Марчево трябва да бъдат съборени – заповеди за което има още от 2012 г. От официалното съобщение стана ясно, че строителният контрол ще изиска информация дали на ромите е осигурено място за живеене.

От съобщението става ясно, че вече няма законова възможност за узаконяване на строежите.

И мнозинството в парламента се разклати

Случилото се в Гърмен нажежи и партийните страсти. В парламента в следващите дни ще се търси виновникът - защо ситуацията с незаконните постройки е била оставена да тлее с години.

Чуха се упреци към ДПС, че вътрешни битки в партията на местно ниво подклаждат напрежението. От Патриотичния фронт пък обявиха, че може и да минат в опозиция, ако държавата не се справи с битовата престъпност и изтъкна още причини. От ДПС засега оставят всичко това без коментар.

„Избирателният закон е най-важната задача, която трябва да бъде решена, най-важната промяна, която трябва да бъде направена и до момента ние не срещаме разбиране в ГЕРБ, така че подкрепата ще бъде разгледана буквално днес и утре и ще обявим нашето решение.", заяви Валери Симеонов.

БСП обвиниха управляващите за липсата на политическо спокойствие. „Институциите демонстрират безсилие, подобно на това в Катуница, когато отново управляващи бяха Борисов и ГЕРБ.", отбеляза Атанас Мерджанов.

Социалистите са притеснени, че тлее етническо и социално напрежение.