Стотици граждани поискаха оставката на министъра на културата Вежди Рашидов в протестна акция под надслов #ПейWithMe в София. Конкретният повод за демонстрацията е скандалът, който се разрази по повод изложбата „Епопея на тракийските царе” в Лувъра и концерта на хора „Йоан Кукузел” в катедралата „Нотр Дам дьо Пари”.

Протестът, организиран в социалните мрежи, започна в 18:00 часа в четвъртък. Той бе наречен „Пей с мен, дари стотинка на Вежди, спаси културата” и в призива към желаещите да участват се казва: „Нека дарим 100 лева на министъра Вежди Рашидов, за да се успокои и да си ходи, защото песента му е изпята."

На демонстрацията, в която се включиха много от протестиращите срещу кабинета „Орешарски” през 2013 г., се чуха много призиви за оставка на министъра.

В четвъртък сутринта по bTV втори хорист от „Йоан Кукузел” обяви, че напуска самодейния хор в знак на солидарност с колегата си Георги Петров. Той бе изгонен от хора, след като изрази публично несъгласието си да пее в „Нотр Дам дьо Пари” за командировъчни от 35 евро, но без хонорар, по покана на Министерството на културата.

Хористът Стоян Малинов съобщи, че певците са очаквали хонорар от участието си в Париж, защото техният организатор им обещал да постави въпроса пред Министерството на културата. Ден по-рано обаче от ведомството съобщиха, че въпросът за хонорар от страна на хора не е поставян.

„Тази тема се коментираше само помежду ни - какъв хонорар ще получим, и ние разбрахме че няма да получим никакъв едва на Разпети петък. Не помня за 23 години някой от нас да се е отказал от парите”, разказа хористът Стоян Малинов.

Той твърди, че министърът в качеството му на представител на организаторите трябва да плати за изплъненията на хора. „Той иска да използва нашата работа, той трябва да плати. Не трябва аз да си искам. Нима той като човек на изкуството е работил без пари? Аз ще рискувам 100 лв. от бюджета си и ще му дам 100 лв. да направи изкуство”, предложи вторият напуснал хорист от „Йоан Кукузел”.

В четвъртък цялото ръководство на парламентарната Комисия по култура защити публично Вежди Рашидов. „Бихме искали ясно да прозвучи нашата оценка за изключителния успех на изложбата „Епопея на тракийските царе” в Лувъра, концерта в „Нотр Дам” на хора „Йоан Кукузел”, оценяваме изложбата и концерта като изключителни събития, защото България е лицето на култрна Европа”, коментира председателят на Комисията по култура и медии Полина Карастоянова.

„Заслугите на Вежди Рашидов за събитията в Париж са безспорни, но аз искам пред вас да подчертая нещо друго - има кръгове в България, фирми, кръгове на бивши служби, които послените години целят едно - да уронят авторитета на повече институции в България и повече хора, които работят в тези институции”, заяви депутатът от ГЕРБ и член на Комисията по култура Красимир Велчев. Хората, които искат да уронят авторитета на институциите, целят анархия, допълни депутатът.

В отворено писмо до медиите, министър Рашидов казва, че се е почувствал лично засегнат, че на фона на колосалния успех от изложбата, обществеността е занимавана с личното недоволство на един хорист.

„За жалост, дни наред след изложбата трябваше да се обясняваме не за успеха на България, а за хонорарите. Това ми се струва дълбоко несправедливо и може би в едно от изказванията си бях рязък и се изразих твърде образно, което е засегнало тенора Георги Петров, за което моля за извинение", се казва в съобщението, разпространено от Министерството на културата.