Протесното шествие на 10 ноември обиколи центъра на столицата, събра хиляди недоволни от правителството граждани и поиска оставка за пореден път. Не липсваха провокации, а гвоздеят на програмата беше подписаната от "Пламен Орешарски" оставка.

Днешният Общонационален протест под наслов „Поход на справедливостта” започна в ранни зори от Студентски град. Възпитаници на УНСС, ТУ и ЛТУ потеглиха на протестно шествие.

Официално походът започна в 11 ч пред Ректората на Софийския университет. С него студенти и преподаватели отбелязват 24-ата годишнина от падането на комунистическия режим в България.

Ивайло Динев от "Ранобудните студенти" заяви: Преди 18 дни окупирахме най-голямата аудитория в университета. С окупацията започна освобождаването на България. Ние нямаше да устоим, ако не беше подкрепата ви.

„Протестът вече е успял и продължава да успява с всеки ден. Протестът успява всеки ден, в който се боят да минат през главния вход, а минават през страничния; успява всеки ден, в който за тях е по-трудно, а ние дишаме по-свободно”, каза един от участниците в шествието

Издигнат беше голям плакат с надпис "Будните оставаме, вие си отивате". Студентите скандираха "Оставка", "Събудете се", "Емигрирайте", "Червени боклуци". Много от хилядите присъстващи развяваха български знамена.

Първите пловдивски студенти пристигнаха в София, за да подкрепят националния протест в столицата. Към първоначално дошлите студенти се присъединиха и представители на Медицинския университет. Преди дни ВУЗ-ът проведе вътрешен референдум и на него студентите гласуваха да няма окупация на университета. Представители на Великотърновския и Американския университет в Благоевград също дойдоха на протеста.

От Ректората шествието, в което около 12 ч вече участваха около 15 000 души, пое към Народното събрание и Министерския съвет с мощни скандирания "оставка".

Пред Министерски съвет „Ранобудните студенти” обявиха, че Пламен Орешарски е окупиран и трябва да подпише своята оставка. Секунди след това имаше и пърформанс: оковалият във вериги премиер подписа оставката си на голям плакат, а България ( момиче, облечено в цветовете на националния флаг) беше освободено от оковите.

Голяма част от участващите в протеста срещу правителството потеглиха по бул. "Дондуков" и достигна кръстовището с бул. "Раковски". Там беше преградено с жандармерия, а шествието беше спряно, след което беше пропуснато да премине по бул. "Раковски".

Протестиращите скандираха "оставка" към автобус на "България без цензура", който беше изпречен на пътя им. Кордон от "ранобудни" студенти не позволи шествието да стигне до него. После централата на "Атака" на ул. "Врабча" също беше бурно освиркана. Множеството зави покрай Военния клуб и се отправи обратно към парламента.

Демонстрантите хвърлиха през загражденията пред парламента огромната топка – символ на мнимия преход. Към НС хвърча букет цветя и балони, пълни с вода. Йоло Денев успя да мине зад загражденията, но полицаите бързо го отведоха.

Бутилки също полетяха към сградата. Протестиращите скандираха срещу полицаите "пазите престъпници". Част от младежите са се хванаха за загражденията и се опитваха да ги изтръгнат. Те отправяха възгласи за влизане в сградата. Друга част от протестиращите скандират "Това не са студенти" и посочиха агресивните младежи като провокатори. Студентите направиха жива верига пред полицейския кордон, за да попречат на провокаторите да дърпат загражденията.

Снимка: Ладислав Цветков

Ситуацията се успокои. Шествието бавно започна да се изтегля към Софийския университет, а после пое към Орлов мост. Около 14,30 ч стигна сградата на Полиграфическия комбинат и спря движението по „Цариградско шосе”. Автомобили и автобуси бяха блокирани. Протестиращите минаваха измежду колите и призоваваха пътуващите да се включат в протеста с думите: „Елате с нас, протестът е за вас”.

По пътя си по булеварда демонстрантите късаха плакати на Волен Сидеров и телевизия Алфа. Един от билбордовете пък беше подпален. Заради него по-късно от "Атака" съобщиха, че искат оставката на шефа на Първо РПУ-София - поради "бездействие".

Около 16 ч част от протестното шествие смени маршрута си и не отиде към Орлов мост, а достигна сградата на парк-хотел „Москва” - преди появата на лидера на БСП Сергей Станишев за участие в телевизионно предаване.

Част от недоволните граждани седнаха на стълбите пред централния вход на хотела, като всички заедно скандираха „оставка” и „долу БСП”. Недоволните граждани за кратко блокираха движението по кръстовището на бул. „Драган Цанков” и ул. „Жолио Кюри”. Студенти блокираха входовете на хотела.

Снимки: Ладислав Цветков
Снимка: Ладислав Цветков

Протестиращите освиркаха Станишев на влизане в „Москва”, малко преди 18 ч. Полицията бе направила коридор, за да може социалистът безопасно да влезе в сградата. Протестиращите скандираха „Станишев е мишка, щом преминава през задния вход”, „Вие сте позор – оставка и затвор”.

Блокадата на парк хотела продължи близо 3 часа. Малко преди 19 ч полицейското присъствие беше засилено. Кордонът от полицаи изблъска протестиращите, а някои от тях форсираха моторите в непосредствена близост до участниците в протеста. Това предизвика сблъсък и груби пререкания между студентите и полицаите. Участници в протеста съобщиха за трима задържани без да конкретизират имената им и дали те са представители на „ранобудните студенти”. Един човек се хвърли върху автомобила, с който се предполага, че беше изведен Станишев, и беше изведен от четирима униформени.

В 17 ч. на площада пред храм-паметника "Св. Александър Невски" започна концерт "Вдигни очи: стоп на псевдопрехода", в който се включиха Ваня Костова, Васко Кръпката, Валди Тотев, Група 7, от Тоника - Милица, Ралица, PIF, Драго и Ева, Камен Воденичаров, Тончо Токмакчиев, Шкумбата и др.

 

  • Една година от окупацията на Алма Матер
  • На #ДАНСwithme задържани няма, записани са личните данни само на 21 души
  • Оградите пред парламента били незаконни дарения от фирми за МВР (ОБНОВЕНА)
  • Протестиращите с прощална снимка пред парламента
  • Парламентът се освободи от депутатите и от оградата (ОБНОВЕНА)
  • 1 г. протести: Време е за „ДАНСnomore” (СНИМКИ)
  • Една година #ДАНСwithme - акции в цялата страна
  • 333-ия ден на #ДАНСwithme остана неуважен от успелия човек на 33
  • 300 дни протести - Пеевски отново на фокус
  • Младежи на протест срещу увеличените заплати на депутатите