Хиляди български граждани отново излязоха на национален протест, за да се обявят срещу монополите и да поискат промяна на управлението у нас. Големи демонстрации се проведоха в София, Варна, Пловдив, Благоевград и много други градове на страната.

Сборен пункт в столицата отново стана сградата на икономическото ведомство. Там се събра множество, което блокира за кратко движението в района.

Към демонстрацията се присъедини платформа с тонколони, откъдето се пускаше музика. Протестиращите свиреха със свирки, носеха български знамена и плакати с надписи „23 години мафия от наши предатели и чужди „доброжелатели”; „23 години стига зимен сън, мафията вън”.

Сградата на министерството бе отградена с полицейска лента, имаше засилено полицейско присъствие. Недоволните от произволите на монополите граждани тръгнаха на шествие към президентството, а оттам - изненадващо в посока Централна гара заради несъгласието на хората с готвената приватизация на БДЖ.

Част от протестиращите излязоха на железопътните линии и ги блокираха за около час. Това обаче не попречи на разписанието на влаковете. Протестиращите скандираха „За България до край”, „Победа”, „България събуди се” и „БДЖ не се продава, нито подарява”.

Подобна блокада бе предприета и във Варна, където демонстрантите обградиха цялата сграда на жп гарата. Организаторите обясниха, че протестът е мирен и призоваха ако участниците видят хора с маски, да ги посочат на органите на реда.

Янко Петров от организаторите каза, че министърът на икономиката, енергетиката и туризма в оставка Делян Добрев е поел отговорността за случващото се в момента, както и за случващото се в ДКЕВР, но е обърнал гръб на исканията на протестиращите. Сега те обръщат гръб на министъра и на всички, които 23 години са смазвали народа и са го накарали да живее е обстановка, равна на геноцид.

По думите на Петров правителството в сянка е целият народ, който ще се бори до край. Протестиращите са създали интернет страница, където ще публикуват всички свои инициативи.

Друг лъч от протестиращи се събра на Орлов мост. Хората там отправиха нови искания, едно от което е към Росен Плевнелиев – да състави силен кабинет, който да изготви план за добра икономическа промяна. Освен това гражданите от движение "Орлов мост за промяна" искат служебното правителство веднага да потърси финансова помощ от ЕК. Чуха се и призиви да бъде спряно финансирането на всички партии, които са участвали в управлението на страната досега.

Това е поредната активност на гражданите, след като няколко поредни недели се проведоха големи митинги в над 35 града на страната. Днешните протести приключиха около 15 ч.

Пет са основни точки, около които се обединяват повечето недоволни - незабавна промяна на Изборния кодекс; спиране на всички разпоредителни действия на правителството и на всички започнали приватизационни сделки; спиране на всички дела на монополите срещу гражданите до доказване на легитимността на сметките; 50% граждански квоти в държавните регулаторни органи; реформи в съдебната система.

  • Президентът издава указ за изборите за кмет на Варна
  • Варненци ще избират кмет на 30 юни
  • Бдение в памет на Пламен Горанов в 5 града
  • От юли пада монополът на ЕРП-тата
  • ЕС се намесва, ако България застраши ЧЕЗ
  • Варненци поискаха оставката на общинарите с торба охлюви
  • До два месеца ДКЕВР решава за лиценза на ЧЕЗ
  • Протестиращите от палатковия лагер във Варна обявиха гражданско неподчинение
  • ЧЕЗ отказа да плати обезщетения за токов удар, оправда се с буря
  • ДКЕВР съставила 23 акта на ЕРП-тата, съдът ги отменил