Нападението на Доган по време на 23-та конференция на ДПС изненадва всички. И НСО, и седящите на трибуната ръководни кадри от ДПС, и самия Доган. Пръв обаче реагира не друг, а седящия в най-далечния от Доган ъгъл секретар на партията - Мустафа Карадайъ.

Той е на 42 години и работи в централата на ДПС от 1996 година. Първо като редови служител, после като младежки лидер. Всъщност, той е учредител и първи председател на младежкото ДПС, чийто гост е бил и нападателят Октай Енимехмедов. В ДПС в момента Карадайъ е считан за герой и спасител на почетния председател Доган.

Освен Карадайъ, който не се включва в саморазправата с нападателя обаче, в последвалото меле има много познати и непознати лица. Кои са те?

Прави впечатление присъствието на доста от най-високопоставените кадри на ДПС. Те обаче не участват в побоя с ясното съзнание, че ги снимат десетки камери, а се опитват да разтърват участниците. Това са Лютви Местан, Христо Бисеров, Джевдет Чакъров, Рамадан Аталай. Аталай пък е човекът, който успява да запази основното веществено доказателство - пистолетът, като го държи между краката си през цялото време.

В боя обаче участват куп неизвестни делегати от провинцията, някои от които си пробиват път през залата, за да стигнат до енимехмедов. Там е кметът на търговищкото село Антоново - Танер Али, както и общинският съветник от Пловдив Джамисет Джафер.В боя участват и охранителите на Доган, които се включват в обезвреждането му малко късно - далеч след като партийния елит сам го е повалил на земята.

„Аз в първия момент си помислих че нали е умрял Доган щото нали знаете, със заглушител, нали падна и не се вижда и цялата зала беше шокирана”, Танер Али. Според кмета на Антоново, всички смятали, че е възможно Енимехмедов да избяга.

Той се опитваше да стане и да бръкне в джоба си и като го видях, че се опитва да вади нещо, представете си, че се беше изтръгнал и беше тръгнал да излиза и да вади ножа”, допълва Али.

И докато повечето хора са върху нападателя и участват в мелето, много малка част от присъстващите на сцената се заемат със самия Доган. Първи към него се връщат пресаташето Велислава Кръстева, последвана от Лютви Местан, Джевдет Чакъров и един човек от НСО.
Цялата случка от тръгването на Енимехмедов от мястото му до повалянето му отнема около 25 секунди. След него на сцената остават само шал и ръкавица.

Два дни след покушението и след първоначалния категоричен отказ на прокуратурата да разследва биячите с аргумента , че това са „нужните щети в подобна ситуация” (думи на градския прокурор на София Николай Кокинов, бел. ред.), зам.-главният прокурор Борислав Сарафов каза пред bTV, че държавното обвинение ще им търси наказателна отговорност.

Сарафов уточни, че обвинението продължава да проверява кой точно е нанасял ударите. Анализът ще покаже в кой момент нападателят е бил неутрализиран и от кой нататък е бил малтретиран. Той допълни, че в момента се проверяват повече от 5 версии за нападението на Ахмед Доган в НДК. Утре обвинението ще поиска Октай Енимхемедов да остане за постоянно в ареста. „ На първо място, за да не може обвиняемия Енимехмедов да се укрие или пък да извърши друго престъпление”, допълни Борислав Сарафов.

Засега няма да се търси наказателна отговорност само на служителите на НСО. 

  • Октай Енимехмедов излезе на свобода
  • Октай Енимехмедов влезе в затвора в Бургас
  • Енимехмедов получи 3.5 години затвор – за хулиганство и закана
  • Възможно ли е новият парламент да се окаже с депутат по-малко?
  • 3,5 г. затвор за Октай Енимехмедов
  • Октай Енимехмедов искал да накара Доган да се "изпусне"
  • ВАС връща на работа уволнен заради нападението над Доган полковник
  • Октай Енимехмедов не е могъл да убие Доган
  • Доган показа незаинтересованост по делото срещу своя нападател
  • Ахмед Доган пак блокира делото срещу своя нападател