Както летенето, така и гмуркането или плуването с моноплавник, е от онези стремежи на хората да бъдат там, където са птиците или рибите.

Има една гледка, която е много впечатляваща - когато делфините се надбягват с бързо движеща се лодка. Те се движат забележително бързо. Най-бързо много им помага задният им плавник.

В плуването има стил делфин, но той просто наподобява движенията на делфините. Има друга дисциплина и това е скоростно плуване с моноплавник. При нея имитацията на делфин е идентична. Не само това. Това е и най-бързият начин на плуване. Ако един състезател на 100 метра свободен стил постига време от около 55 секунди, то на същото разстояние състезател постига невероятните за човешките възможности от 38 секунди.

Този способ на плуване използват и хората, които практикуват дълбоко гмуркане без кислородна бутилка. Причината е, че се пести енергия и необходимия кислород за организма. Когато наблюдаваш под вода хора, плуващи с моноплавник, виждаш и още нещо и това е красива гледка.

Като цяло човешките занимания под вода са интересно и любопитно занимание. Ние живеем във водна среда, докато излезем на бял свят, но все пак водната среда не е естествена за нас. Въпреки това много хора веднъж гмурнали се под вода не забравят този момент и често пъти това им остава хоби за цял живот. Специално при гмуркането не е нужно дори да може да плувате. Поне когато го практикувате любителски и на малки дълбочини. За усвояването на тези умения е достатъчен 5-дневен курс и може да разгледате подводния свят на дълбочина до 18 метра.

Все пак всеки опитен водолаз ще ви каже, че това е само началото и както във всичко останало се учиш цял живот. Докато наблюдавам състезание по леководолазни техники и какво показват наши водолази се убеждавам в това. Според Стоян Димитров човек, който не жали сили да популяризира леководолазния спорт у нас, ние сме късметлии с нашето Черно море. Причината е, че ако се научиш да се гмуркаш в него си подготвен за всички останали морета. Причината е в това, че то е трудно като дадености и подлага водолазите на изпитания.

Като истински бургазлия Стоян Димитров твърди, че Черно море е не по-малко красиво от всички останали морета. Въпрос на мнение, но е сигурно това, че сме късметлии и имаме нашето Черно море, където може да се гмурне човек, да намери тишината и да погледне през очите на рибите. Сега когато настъпва лятото, това е чудесен начин за малко разнообразие от рутинното пребиваване на някой плаж. Може да го направите и еднократно, проста с вас ще има водолаз, който да ви даде това преживяване. От личен опит мога да кажа, че няма нищо страшно. Въпрос на желание и най-вече любопитство. За гмуркането възрастови граници няма. Трябва да сте навършили 8 години.