Все още няма данни за наличието на живот в района на взрива в Горни Лом. Това каза от мястото на инцидента Николай Николов, директор на Пожарната. Четирите термовизиони камери, разположени на съседните височини, засега не регистрират живот.

Все още няма информация за хората, които са в неизвестност. По предварителни данни има между 10 и 15 души може да са загинали при инцидента в предприятие „Миджур” в Горни Лом.

Над 15 работници в неизвестност след експлозията в завода. Официалната информация досега е, че са ранени три жени, които по време на инцидента са били на портала. Взривът стана около 17:00 часа в сряда следобед. Последният взрив е бил регистриран в 21:40 часа. По време на инцидента фабриката е била пълна със служители.

Трима доброволци са готови при най-малкия признак на живот в мястото на трагедията да влязат незабавно, увери гласвен комисар Николов.

Всеки момент се очаква да пристигне роботът, който да огледа мястото на инцидента. Заедно с него се очаква и така известната „Пустинна котка" на Българска армия, която се използва за подобни сапьорски цели. Разчита се и на безпилотни самолети, които да облетят пространството и при възможност да открият нещо.

Двете сгради, в които се помещаваше цехът, вече практически не съществуват на мястото. Взето е обаче решение да не се провежда евакуация на населението, защото няма непосредствена заплаха за селото.

„Чу се силен гърмеж, все едно че падна самолет”, разказа пред bTV жител на Горни Лом.

Малко по-късно на мястото, отцепено от полицията, започнаха да се събират близки на работещите в цеха с надеждата да получат информация. Връзка с телефоните им няма.

Млада жена, която чака новини за съпруга си и неговия чичо, призна, че не е получила никаква информация. „Чуха се взрив след взрив и това е. Питаме има ли управа, работниците горе - какво се случва с тях, чакаме само да ги видим живи и здрави”, сподели тя.

Отчаяна пристигна и съпругата на изпълнителния директор Емил Митков, който е бил във фабриката. „Вътре няма връзка, няма обхват. Когато са в цеховете, няма как да се свържеш с хората. За съжаление, очакваме най-лошото, никой нищо не казва, чакаме и се надяваме някакво чудо да стане, моля ви не искам да говоря повече”, сподели тя.

Снимка: Ладислав Цветков

Пристигналите спасителни екипи определят ситуацията като изключително тежка. „В периметър от половин километър са отломките, успяват да приближат на приблизително 25 метра от разрушения цех, установяват, че от двете сгради няма нито една. Благодарение на правилния начин на проектиране взривната вълна е отишла нагоре, а не към селото. Огледът показва, че няма признаци на живот в непосредствена близост от разрушилия се цех”, коментира директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” Николай Николов.

Междувременно вторичните взривове продължават и спасителите са изведени на безопасно място. Огледа поемат четири термовизионни камери. „Надяваме се да намерим признаци на живот, трима души доброволци са готови въпреки забраните, ако намерим такъв признак, да влязат вътре”, обясни още Николов.

Засега село Горни лом е вън от опасност. „Нещо повече, пробите показват, че атмосферният въздух е в нормите, с малко завишение на серните окиси, но те в никакъв случай не са опасни за здравето”, увери директорът на Пожарната.

В четвъртък спасителната операция ще продължи с нови сили. „Ще използваме безпилотен самолет, който ще установи пораженията, ще използваме и робот, и военна машина, така наречената котка, по всяка вероятност се е случило най-лошото, ще има жертви, не можем да кажем колко са”, призна министърът на вътрешните работи Йордан Бакалов.

Снимка: Ладислав Цветков

Причините за инцидента тепърва ще се изясняват. „Първоначалните данни бяха, че това е цех за утилизация на мини, но специалистите считат, че този взрив с такава мощност не би могъл да бъде предизвикан от утилизация, така че всички причинно-следствени връзки ще бъдат уточнени със съответните експертизи”, коментира главният секретар на МВР Светлозар Лазаров.

Преди 15 дни във фирмата е била извършена проверка. Установени са нарушения на производствения процес, както и нарушения при съхраняването на мините. Става дума за противотанкови и противопехотни мини, подлежащи на разоръжаване, но какво е количеството им, тепърва ще се изяснява.

Да търси сина си, дойде и по-възрастният собственик на фабриката Валери Митков. Той не можа да каже колко души е имало вътре по време на инцидента. „Естествено, че се знае колко човека е смяната, но аз в момента не мога да ви кажа всички тези хора били ли са на работа. Вие случайно да чухте, че изпълнителният директор е бил вътре, директорът на завода е бил вътре, началникът на цеха е бил вътре, кого да попитам, когато мен не ме пускат да стигна на два километра от портала”, заяви Митков.

Не за първи път

Това не е първия инцидент в завода в село Горни Лом. През 2010 г. взрив в предприятието рани четирима души. Тогава двата цеха на завода бяха напълно унищожени. Причината беше избухнал пожар.

Кратер с радиус от около 200 метра намериха тогава разследващите на мястото на двата цеха за производство на амонит.

Сапьори претърсваха района около завода за разпръснати части от боеприпаси след взрива.

Измерванията на въздуха тогава не регистрираха вредни или опасни вещества за хората в региона.

През 2007 г. взрив в цех във фабриката в Горни Лом уби мъж и рани жена.

  • Делото за взрива в завод „Миджур“ край Горни Лом влиза в съда
  • Серия контролирани взривове ще се проведат в района на Горни Лом
  • Ще стане ли някога ясно какво причини взрива в Горни Лом?
  • Година след взрива в Горни Лом виновни няма
  • Оцелелите работници от „Миджур” искат възстановяването на завода
  • До три дни връщат тленните останки на загиналите в Горни Лом на близките им
  • Идентифицираха останките на загиналите при взрива в Горни Лом
  • Правителството мисли какво да прави със 190 000 противопехотни мини в "Миджур"
  • Хиляди утилизирани детонатори са откраднати от завода в Горни Лом
  • „Наследство" от взрива в Горни Лом - 14 000 лв. дълг