1 USD
1.83594 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,468.9

ДКЕВР не успя да вземе решение за ЧЕЗ, „Енерго-про” и EVN

БГ Бизнес

Брюксел вече намекна, че процедурата може да ни докара санкции

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране не се ангажира с решение дали да отнеме лицензите на електроразпределителните дружества заради дълговете им към НЕК. На продължилото по-малко от половин час публично заседение регулаторът отложи обсъждането, за втори път.

Регулаторът даде срок до 12 май на енергодружествата за допълнителни становища. След гергьовденските празници кампаниите ще имат четири работни дни да отправят предложения.

„EVN е внесло второ предложение за споразумение. Настояваме ДКЕВР да прекрати процедурата. Вярваме, че преговорите ще доведат до решение”, заяви представителят на дружеството Йорг Золфелнер.

„Доказателствата не представляват нововъзникнало обстоятелство – те са част от кореспонденцията. Процедурата е незаконосъобразна”, категорична бе Кремена Стоянова от ЧЕЗ.

„Ние винаги сме спазвали законите. С прихващанията защитихме не дължим вземания, а направихме необходимото да защитим интереса на 1,2 милиона клиенти от Североизточна България. Апелирам за прекратяване на производството”, призова Стефан Абаджиев от „Енерго-про”.

„Аз бих де радвал да се разберат помежду си. Тук обаче не става въпрос за търговски спор, а за режим, определен от ДКЕВР”, заяви председателят на ДКЕВР Боян Боев, който не уточни дали процедурата по отнемане на лицензите ще бъде прекратена, ако двете страни се разберат.

Наказателната процедура започна, след като ЧЕЗ, „Енерго-про” и EVN отказаха да платят на държавната Национална електрическа компания дължими 350 милиона лева. Аргументът им е, че компанията също им дължи много пари за „зелена” енергия.

Енергийният регулатор трябваше да се произнесе в началото на месеца, но се стигна до отлагане заради нови доказателства, представени от Националната електрическа компания.

На последното заседание на ДКЕВР трите компании се защитиха публично, че спорът им с НЕК не е основание за отнемане на лицензи. Според тях спорът трябва да се реши от съда.

Европейският еврокомисар по енергетиката Гюнтер Йотингер също критикува отнемането на лицензите и дори намекна за санкции срещу България.

Ако се стигне до отнемане на лицензите на доставчиците на ток, начело на дружествата трябва да бъде назначен служебен управител, който да гарантира снабдяването с електричество. Той няма да има право единствено да се разпорежда с имотите на дружествата.

На днешното заседание на ДКЕВР не стана ясно дали ще има повишение на цената на тока от 1 юли, за каквото настояват енергодружествата. Новината за евентуалното увеличение ще дойде в края на май или началото на юни.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии