Двама души от Национална служба „Охрана” (НСО) са уволнени заради нападението над Ахмед Доган по време на Осмата конференци на ДПС в събота.

Освободен беше полковник Георги Райков - началник на авангарда, който отговаряше за цялостната сигурност по време на събитието в НДК.

Както bTV съобщи, другият кадър на службата, който напуска поста си, е шефът на екипа, охраняващ Доган.

„Чувство за отговорност не смятам, че трябва да нося”, заяви пред bTV полк Райков. Той смята, че е „нужната жертва”. По думите му НСО е отказало пълна проверка на присъстващите на конференцията на ДПС по неясни причини. Това не е казано на пресконференцията на службата, защото така е изгодно, смята той.

Уволненият служител е категоричен, че ще си търси правата по съдебен ред, тъй като ръководството носи отговорност за нападението над Доган.

„Броят на охранителите е бил достатъчен, прегледаните видеоматериали, рапортите на служителите показват, че началникът на охраната и началникът на екипа за охрана са разположили хората си по неправилен начин. Служителите са застанали на дистанция, която не им е позволила да неутрализират атаката. Двамата началници са старши офицери с дългогодишен трудов стаж”, заяви шефът на НСО Тодор Коджейков на пресконференция, на която обяви резултатите от проверката на службата, назначена след инцидента.

Коджейков уточни още, че са наказани служителите на службата, за които проверката е установила нарушения: „Всички, присъствали в залата, за които са установени нарушения за тяхното действие или бездействие, установени са нарушения на абсолютно всички правила, са наказани, ще бъдат свалени от екип, и наказанията са по степен на виновност”. Става въпрос за шестива служители на НСО.

По думите му отначало служителите на НСО са мислили, че нападателят е обикновен делегат. „Оттам нататък, когато е скочил на стълбите, времето да се прецени какво става, е около една секунда, след това са последващите реакции. Не е трябвало да се допуска лицето да стига дотам”, обясни Коджейков.

След атаката, която породи обществена полемика кой трябва да поеме отговорността за нея, НСО се разделя с ръководни кадри, обвързани с конкретното събитие. По утвърдена вече традиция обаче хората на високите етажи в йерархията на държавните служби слизат от тях доста по-трудно.

Отговорността не е моя

По този повод Коджейков коментира: „На направения самоанализ и самопреценката по отношение на извършената работа, на превенцията преди мероприятието, не считам, че трябва да си подам оставката. Преценката на място е лично на началника на екипа, заедно с началника на авангарда, те си комуникират, тяхната работа е да имат добро взаимодействие”.

 

  • Октай Енимехмедов излезе на свобода
  • Октай Енимехмедов влезе в затвора в Бургас
  • Енимехмедов получи 3.5 години затвор – за хулиганство и закана
  • Възможно ли е новият парламент да се окаже с депутат по-малко?
  • 3,5 г. затвор за Октай Енимехмедов
  • Октай Енимехмедов искал да накара Доган да се "изпусне"
  • ВАС връща на работа уволнен заради нападението над Доган полковник
  • Октай Енимехмедов не е могъл да убие Доган
  • Доган показа незаинтересованост по делото срещу своя нападател
  • Ахмед Доган пак блокира делото срещу своя нападател